Data publikacji:

Jak uratować spodnie — zwężanie i skracanie

Chyba każdy z nas ma przynajmniej jedne spodnie, które schował na dno szafy, gdyż stały się za luźne lub ich fason nie pasuje już do obecnych kanonów mody. Możemy wykorzystać je do prac domowych, oddać komuś w prezencie lub nadać im nowy wygląd, by znów móc zacząć je nosić.  Aby to zrobić, musimy zwęzić te spodnie lub je skrócić. Niestety często nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza jeśli nie wiemy, w jaki sposób zabrać się za przeróbki ubrań.
skracanie spodni
Najprostszym wyjściem wydaje się wówczas znalezienie doświadczonej krawcowej, która szybko przeszyje nam stare spodnie. Warto jednak wiedzieć, że prace krawieckie nie są wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Czasem wystarczy tylko kilka wskazówek, maszyna do szycia i trochę czasu, aby ze swoich starych, niepasujących spodni uzyskać nowe. Szukasz sposobu, jak skrócić spodnie lub jak zwęzić spodnie? Zapoznaj się z poradnikiem, który dla ciebie przygotowaliśmy.

Jak skrócić spodnie?

Kupując spodnie, wcale nie jest łatwo trafić na takie, które będą doskonale skrojone.  Wymiary tej części garderoby dostępne w sieciowych sklepach odzieżowych często nie są idealnie dopasowane do wzrostu klientów. Nie powinno nas to dziwić, gdyż rozmiary są ustalane w taki sposób, żeby były jak najbardziej uniwersalne. W związku z tym, że każdy z nas ma nieco inną budowę ciała i wzrost, uszycie spodni, które będą idealnie pasowały na każdego, bez poczynienia wcześniejszych indywidualnych przymiarek, jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Właśnie dlatego bardzo często musimy kupować spodnie, które nie leżą na nas tak dobrze, jak byśmy chcieli, lub mają za długie nogawki. Jak poradzić sobie z tym problemem i skrócić je tak, by ich nie zniszczyć? W tym przypadku możemy wykorzystać takie sposoby, jak podwijanie nogawek czy ręczne zwężanie spodni.

Skracanie spodni to jedna z najprostszych przeróbek krawieckich, z którą poradzi sobie niemal każdy.

Zacznijmy od najłatwiejszego i najmniej pracochłonnego sposobu, który polega na podwinięciu nogawek. Zawijając je, nie tylko w prosty i szybki sposób skrócimy spodnie, lecz także zastosujemy się do jednego z trendów mody ulicznej, zwanego pinroll. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, warto pamiętać, że najlepiej wyglądają nogawki, które mają cienkie i subtelne podwinięcia o wysokości od dwóch do trzech centymetrów.

Podwijanie nogawek może pomóc nam także w uzyskaniu efektu modnych spodni ściąganych u dołu. Aby go osiągnąć, należy zastosować się do kilku wskazówek. Pierwszy krok to podciągnięcie nogawki w taki sposób, aby jej koniec sięgał tuż ponad kostkę. Następnie po jej wewnętrznej stronie z boku należy zrobić zakładkę, tak by nogawka dobrze przylegała do nogi. Kolejna czynność to jej precyzyjne podwijanie. Należy pamiętać, aby podczas podwijania przytrzymywać zrobioną wcześniej zakładkę, oraz o tym, że podwinięcie nogawki nie powinno być grubsze niż szerokość jej wykończenia. Nogawkę w stylu pinroll zazwyczaj podwija się trzy razy.
Kolejny sposób na to, by skrócić spodnie, jest trudniejszy i wymaga posiadania podstawowych zdolności manualnych oraz maszyny do szycia. Poniżej pokażemy ci krok po kroku, jak skrócić spodnie, więc jeśli chcesz się tego dowiedzieć, czytaj dalej.

Jak skrócić spodnie? W pierwszej kolejności musimy rozpruć oryginalny szew na spodzie nogawki. Po wykonaniu tej czynności zakładamy spodnie oraz buty, które będziemy najczęściej do nich nosić. Następnie wywijamy nogawkę tak, by dopasować ją na długość do obuwia. Miejsce podwinięcia zaznaczamy szpilką, która będzie naszym punktem odniesienia. Po zdjęciu spodni i wywróceniu ich na lewą stronę, zaczynając od miejsca wbicia szpilki, linijką odmierzamy szerokość zakładki. Należy pamiętać, by odmierzać tę samą szerokość w kilkucentymetrowych odstępach i zaznaczać szpilkami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze nogawki skrócimy równo. W ten sam sposób postępujemy z drugą nogawką. Kiedy przygotujemy zakładki, należy je zaprasować. Skracając spodnie, trzeba pamiętać, że przeróbki ubrań wymagają dużej precyzji, dlatego każdą czynność powinniśmy wykonać bardzo dokładnie.

Następnie na każdej zakładce odmierzamy krawędź o długości ok. 3 lub 4 cm i przypinamy szpilkami. W miejscu wpięcia szpilek rysujemy poziome linie. Kiedy to zrobimy, odcinamy wzdłuż nich materiał ostrymi nożyczkami. Pozostawione ponad miejscem skrócenia 3‒4 centymetry materiału to zakładka, którą należy przyszyć ściegiem zygzakowym co 0,5 cm. W przypadku szycia ręcznego, igłę należy wbić od spodu tak, aby chwycić materiał zakładki, przeciągnąć ją przez  tkaninę, a następnie wbić w nogawkę od góry bezpośrednio nad zakładką. Przy tej czynności należy pamiętać, by za każdym razem chwytać tylko jedną warstwę materiału. Następnie należy wbić poziomo igłę i jeszcze raz zrobić to samo. Dzięki temu po wewnętrznej stronie nogawki powstanie zygzak, a po zewnętrznej delikatny, przerywany ścieg.

Jeśli skracamy spodnie za pomocą maszyny, musimy podwinąć naszą zakładkę do środka dwa razy, na szerokość jednego i dwóch centymetrów, a następnie obrębić ściegiem stębnowym.

Jak zwęzić spodnie?

Zbyt duża szerokość to kolejny problem, jaki mogą nam sprawić spodnie. Czasem musimy być zmuszeni do zwężenia ich w pasie, w innym przypadku konieczne będzie zmniejszenie obwodu nogawek.

W kolejnej części naszego poradnika podpowiemy ci, jak zwęzić spodnie w dość prosty sposób.

Jeśli chcesz zwęzić szerokie spodnie typu dzwony, tak by zrobić z nich rurki, możesz wykorzystać do tego dość prostą metodę. Będziesz potrzebować do tego kilku rzeczy:
  • spodni typu rurki w pasującym na ciebie rozmiarze,
  • mydełka krawieckiego lub kredy,
  • maszyny do szycia.
Przystępując do pracy nad czynnością, jaką jest zwężanie spodni, musimy najpierw spruć podłożenie obydwu nogawek. Następnie jedną nogawkę spodni należy rozłożyć płasko w taki sposób, aby jej zewnętrzny szew był bardzo precyzyjnie ułożony. Kolejny krok to ułożenie na zwężanych spodniach rurek w pasującym na nas rozmiarze. Podczas tej czynności należy pamiętać, by szwy w kroku i brzegi złożenia obu par dokładnie się na siebie nakładały. Jeśli tak ułożymy, to zewnętrzny szew pokaże nam, o ile musimy zwęzić spodnie. Następnie należy spiąć nogawki obu par, wbijając szpilki dokładnie w miejsce szwu spodni w dobrym rozmiarze. Teraz na zwężanych spodniach, między powbijanymi szpilkami, rysujemy linię. Następnie wyjmujemy szpilki i zszywamy nogawki na maszynie wzdłuż namalowanej linii. Podczas zwężania spodni z drugą nogawką postępujemy analogicznie. Na koniec musimy tylko podłożyć nogawki i już możemy cieszyć się idealnie dopasowanymi spodniami, na których samodzielnie dokonaliśmy przeróbek krawieckich.

Ten sposób pokazuje wyraźnie, że problem,  jak zwęzić spodnie, można rozwiązać bardzo łatwo i szybko.  

Samodzielne przerobienie spodni może początkowo budzić w nas pewne obawy, jednak kiedy już tego dokonamy, z pewnością przyniesie nam to dużą satysfakcję. Jeśli skracanie lub zwężanie spodni wydaje się dla nas zajęciem zbyt trudnym, wówczas możemy skorzystać z pomocy doświadczonej krawcowej.
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie