Kolejny sposób na to, by skrócić spodnie, jest trudniejszy i wymaga posiadania podstawowych zdolności manualnych oraz maszyny do szycia. Poniżej pokażemy ci krok po kroku, jak skrócić spodnie, więc jeśli chcesz się tego dowiedzieć, czytaj dalej.
Jak skrócić spodnie? W pierwszej kolejności musimy rozpruć oryginalny szew na spodzie nogawki. Po wykonaniu tej czynności zakładamy spodnie oraz buty, które będziemy najczęściej do nich nosić. Następnie wywijamy nogawkę tak, by dopasować ją na długość do obuwia. Miejsce podwinięcia zaznaczamy szpilką, która będzie naszym punktem odniesienia. Po zdjęciu spodni i wywróceniu ich na lewą stronę, zaczynając od miejsca wbicia szpilki, linijką odmierzamy szerokość zakładki. Należy pamiętać, by odmierzać tę samą szerokość w kilkucentymetrowych odstępach i zaznaczać szpilkami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze nogawki skrócimy równo. W ten sam sposób postępujemy z drugą nogawką. Kiedy przygotujemy zakładki, należy je zaprasować. Skracając spodnie, trzeba pamiętać, że przeróbki ubrań wymagają dużej precyzji, dlatego każdą czynność powinniśmy wykonać bardzo dokładnie.
Następnie na każdej zakładce odmierzamy krawędź o długości ok. 3 lub 4 cm i przypinamy szpilkami. W miejscu wpięcia szpilek rysujemy poziome linie. Kiedy to zrobimy, odcinamy wzdłuż nich materiał ostrymi nożyczkami. Pozostawione ponad miejscem skrócenia 3‒4 centymetry materiału to zakładka, którą należy przyszyć ściegiem zygzakowym co 0,5 cm. W przypadku szycia ręcznego, igłę należy wbić od spodu tak, aby chwycić materiał zakładki, przeciągnąć ją przez tkaninę, a następnie wbić w nogawkę od góry bezpośrednio nad zakładką. Przy tej czynności należy pamiętać, by za każdym razem chwytać tylko jedną warstwę materiału. Następnie należy wbić poziomo igłę i jeszcze raz zrobić to samo. Dzięki temu po wewnętrznej stronie nogawki powstanie zygzak, a po zewnętrznej delikatny, przerywany ścieg.
Jeśli skracamy spodnie za pomocą maszyny, musimy podwinąć naszą zakładkę do środka dwa razy, na szerokość jednego i dwóch centymetrów, a następnie obrębić ściegiem stębnowym.