Data publikacji:

Uchwyty do mebli DIY

Wydawało by się, że na takie szczegóły jak uchwyty meblowe nie zwracamy wcale uwagi. Jednak ich brak lub złe dopasowanie niemal natychmiast rzuca nam się w oczy. To samo jest w przypadku, kiedy kompozycja mebla, zupełnie nie gra z dobranym do niej uchwytem meblowym. Cóż, projektantom mebli też zdarzają się wpadki w koncepcji. Jeśli jednak jesteśmy na tyle kreatywni i mamy pomysł na dany mebel, możemy go spokojnie przearanżować. 

uchwyty do mebli

Jubilerskie uchwyty do mebli

Nie zrażajcie się tytułem tegoż akapitu – wcale nie mam tu na myśli złotych klamek wysadzanych cyrkoniami. Chyba, że takie byście chcieli… Ale mój pomysł na uchwyt do mebli jest nadzwyczaj prosty i ma w planie wykorzystanie starej, nieużywanej biżuterii, którą z pewnością wszyscy posiadamy w naszych domach. Dotyczy on klasycznych uchwytów kołatkowych lub relingowych.

Wykonanie: 

Potrzebne nam będą paciorkowe bransoletki, naszyjniki lub korale i grubszy drucik, który nie odkształci się ponownie, po uformowaniu jego kształtu. Drucik musi być trochę dłuższy niż sama powierzchnia uchwytu. 
Układamy drucik w pożądany kształt. Następnie nakładamy na niego korale lub paciorki i przekładamy przez dziurkę specjalnie na niego przeznaczoną w szafce lub szufladzie. Pozostaje nam już tylko dokładnie zablokować uchwyt w szafce, aby nie wypadał przy jej otwieraniu. Możemy to zrobić po prostu wiążąc na supełki oba druty lub zastosować gwinty zabezpieczające. 

Stylistyka

Do eleganckich drewnianych mebli, takich jak komódki, kredensy oraz stare ciężkie biurka będą pasować eleganckie paciorki a la modne w ostatnim czasie bransoletki firmy Pandora. Natomiast do luźniejszego bardziej młodzieżowego wystroju wnętrza będą pasować drewniane lub błyszczące koraliki, a nawet te zrobione z plastiku z dodatkiem brokatu. 

Drewniane kolorowe gałki

W Polsce nie są chyba aż tak popularne jak za naszą zachodnią granicą. A szkoda, bo można je zagospodarować na naprawdę wiele sposobów. Pasują do rustykalnego stylu, w którym tylko w drobnych elementach dekoracyjnych możemy pozwolić sobie na strojność i wielobarwność. O ile wycięcie takiej gałki wymaga ciężkiego stolarskiego sprzętu, o tyle już jej dekoracja może być zabawą i sposobem na relaks. Na całe szczęście, drewniane, nieozdabiane gałki są dostępne w sklepach więc wcale nie musimy się z rzeźbieniem takiej gałki męczyć. 
Jednak jeśli ktoś z Was potrafi i lubi rzeźbić, zachęcam do wykazania się inwencją twórczą, ponieważ podziwiam i zarazem zazdroszczę umiejętności rzeźbiarskich. Zawsze podobały mi się drewniane gałki w kształcie kwiatów i gdybym tylko umiała, zrobiła bym je sama, ale niestety nie umiem więc mogę tylko pozazdrościć. Gałki w kształcie kwiatów pasują zarówno do stylu rustykalnego, jak i do shabby chic, a także wielu innych. Są prostym i uniwersalnym rozwiązaniem – mają więc wszystko co lubię. 

Uchwyty do mebli z 'czego się da'

To chyba najbardziej oryginalne uchwyty meblowe jakie widziałam! Wykorzystanie tego co jest akurat pod ręką lub tego co jest nam już zupełnie nie potrzebne robi ogromne wrażenie oraz nadaje niesamowitego klimatu. I w ten sposób z ‘czego się da’ powstają uchwyty meblowe z kamieni – idealnie pasujące do nowoczesnych łazienek, w których dominują połączenia białej ceramiki z kamiennymi akcentami. 
Pod ‘czego się da’ mogą się również kryć stare łyżki, które prawdopodobnie już nigdy nie znajdą swojego  kompletu albo… stary skórzany pasek.  Stare łyżki będą pasowały zarówno do stylu industrialnego jak i do pięknych, rustykalnych kuchenek.  Skórzane uchwyty natomiast najlepiej zastosować do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych. 
Kto by pomyślał, że można wykorzystać aż tyle rzeczy, które będą się pięknie prezentować przy domowych szafkach. Dodatkowym plusem jest dawanie nowego życia przedmiotom, na które zwykle już nikt nawet nie patrzy. Jak się okazuje wszystko może być uchwytem jeśli bardzo tego chcesz. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Marta Nowak