Data modyfikacji:

DIY do pokoju. Jakie ozdoby i dekoracje?

Piękne dekoracje do pokoju wcale nie muszą być drogie. Jeśli tylko masz w sobie odrobinę kreatywności i chęci, z łatwością przygotujesz je samodzielnie. Na pewno znana jest ci technika DIY – zrób to sam, czyli „do it yourself”. Zerknij, jak wykorzystać DIY do pokoju dziecka, nastolatka albo w swojej własnej sypialni.

diy do pokoju

DIY do pokoju dziecięcego

Pokój dziecka aż prosi się o dekoracje i ozdoby – bez nich pomieszczenie wydaje się smutne i bez wyrazu. Jakie DIY dla dzieci szczególnie polecamy?

Góry na ścianie

Góry to obecnie niezwykle modny motyw. Jeśli chcesz zastosować go w pokoju dziecka, wcale nie musisz wydawać kroci na fototapetę.

Aby namalować góry, potrzebujesz farby w kilku kolorach (w tym w kolorze bazowym), pędzli i wałków, a także profesjonalnej papierowej taśmy.

 1. Najpierw pomaluj ścianę kolorem bazowym.
 2. Następnie naklej papierową taśmę – zgodnie z oczekiwanym wzorem.
 3. Potem jeszcze raz pomaluj wszystko kolorem bazowym (łącznie z taśmą – zapobiegnie to zaciekom)
 4. Dopiero teraz namaluj góry.

Uwaga! Pamiętaj, żeby ściągnąć taśmę, jeszcze zanim farba wyschnie! To naprawdę proste DIY dla dzieci – z pewnością sobie poradzisz.

Pamiątkowy obrazek

Lubisz pamiątki i chcesz je wyeksponować? I w tym przypadku możesz zastosować DIY dla dzieci, a precyzując – do pokoju dziecięcego. Wystarczy, że kupisz ramkę, wyjmiesz plakat/zdjęcie, a następnie w miejsce włożysz kartkę z przyklejonym testem ciążowym, małym zdjęciem USG i np. tasiemką, którą dziecko miało w szpitalu na rączce. Taka dekoracja będzie pięknie wyglądała zarówno na ścianie, jak i na półce.

Girlanda z filcu

Wnętrze stanie się o wiele bardziej przytulne i ciepłe, jeżeli nad łóżeczkiem dziecka powiesisz girlandę. Takie DIY do pokoju dziecięcego wykonasz w kilka chwil. To, czego potrzebujesz, to cienki filc w różnych kolorach, wypełnienie (np. puch silikonowy), nici, igłę, ozdobną tasiemkę oraz… czas.

 1. Wytnij dowolne wzory – każdy w dwóch egzemplarzach.
 2. Następnie zszyj ze sobą identyczne elementy.
 3. Kiedy będą już prawie gotowe, włóż do środka trochę wypełnienia i zaszyj otwór.
 4. Kolejny krok to już tylko przyklejenie powstałych dekoracji do tasiemki i zawieszenie całości nad łóżeczkiem.

Oryginalna lampka

Kolejny przykład prostego DIY do pokoju dla dzieci to efektowna lampa. Kup najtańszy papierowy klosz. Zanim go powiesisz, ze sztywnego arkusza papieru wytnij np. motylki i je lekko złóż – tak aby wyglądały, jakby właśnie „przysiadły” na kloszu. Przyklej motylki za pomocą kleju albo taśmy dwustronnej – i gotowe!

Pompony

Jednym z najpiękniejszych DIY do pokoju dziecięcego są tiulowe pompony. Aby je zrobić, potrzebujesz tiul, nożyczki i karton.

 1. Najpierw odrysuj koło i zegnij je na pół.
 2. Następnie w jego środku narysuj małe kółko i je wytnij.
 3. W zgięcie kartonu włóż wąski kawałek tiulu i wyciągnij go z każdej strony – będzie służył do zawiązania pomponu.
 4. Kolejnym, większym kawałkiem tiulu zacznij owijać formę, pamiętając, że warstw ma być dużo.
 5. Na koniec przetnij tiul na górze – wzdłuż formy, zaciągnij użyty na początku kawałek materiału, wyjmij karton i mocno zwiąż sznurek. Twój pompon jest gotowy!

DIY do pokoju młodzieżowego

Chcesz ozdobić pokój nastolatka lub nastolatki? Sprawdź nasze propozycje na proste DIY do pokoju.

Panele tapicerowane dekoracyjne

Panele dekoracyjne to jedno z ciekawszych DIY do pokoju młodzieżowego. Ich przygotowanie nie jest trudne.

 1. Przygotuj formy ze sklejki.
 2. Spryskaj formy klejem tapicerskim, przyklej równo wyciętą gąbkę.
 3. Na gąbkę nałóż cienką flizelinę.
 4. Na flizelinę nałóż materiał z zapasem do naciągania.
 5. Odwróć całość i zacznij naciągać materiał, już naciągnięty przybijaj takerem do sklejki. I już – twoje piękne panele tapicerowane są gotowe!

Efektowna rama na zdjęcia

Aby stworzyć oryginalną ramkę na zdjęcia, potrzebujesz listewek, sznurka oraz malutkich klamerek. Oto gotowa instrukcja na to najpopularniejsze DIY do pokoju młodzieżowego.

 1. Przytnij listewki tak, aby można było złożyć z nich ramkę. Przyklej do siebie wszystkie elementy.
 2. Na lewej stronie ramki przyklej poziomo (do listewek) kilka sznurków – na nich będą wisieć zdjęcia. Pamiętaj o odpowiedniej przestrzeni między sznurkami.
 3. Przymocuj fotografie do sznurków za pomocą małych klamerek. Gotowe!

Lampion z puszki

Jeśli masz gdzieś w domu puszkę z plastikową pokrywką, ona także przysłuży się jako DIY do pokoju – łatwe i szybkie. Oto konkretna instrukcja na piękny lampion.

 1. Wywierć w puszce kilkadziesiąt malutkich otworów. Powinny mieć jak najbardziej łagodne brzegi.
 2. Oczyść puszkę. Pomaluj ją bazą do metalu, a po jej wyschnięciu – docelową farbą.
 3. Do środka puszki włóż komplet lampek choinkowych.
 4. Zamknij puszkę plastikowym wieczkiem, wcześniej wyciągając z puszki wtyczkę z kablem.

Teraz wystarczy, że postawisz lampion na stole i podłączysz go do kontaktu. Cały pokój rozświetli się dziesiątkami drobnych światełek – każda nastolatka pokocha ten efekt.

DIY ozdoby do sypialni

Na koniec mamy dla ciebie fantastyczny pomysł na DIY do sypialni. Jeśli tylko masz czyste i ładne korki po winie, możesz przygotować romantyczną dekorację nad łóżko – będzie cieszyć twoje oczy przez długi czas.

Potrzebujesz dużego kawałka sklejki oraz jeszcze większego kawałka tkaniny. Najpierw naciągnij materiał na sklejkę i przymocuj za pomocą takera. Rób to ostrożnie, aby nie powstały żadne nierówności materiału. Kiedy skończysz, narysuj na tkaninie wielkie serce. Kolejny krok to oklejenie konturów figury korkami po winie – użyj w tym celu kleju do tkanin. Potem pozostaje ci już tylko wypełnić wnętrze korkami i twoja efektowna dekoracja jest gotowa. Postaw ją na półce nad łóżkiem albo zawieś na ścianie.