Data publikacji:

Stemplowane gliniane miseczki DIY 

Glinka ceramiczna schnąca na powietrzu to świetny i prosty sposób na stworzenie własnej, spersonalizowanej ceramiki. Gliniane miseczki stworzone własnoręcznie to idealny prezent ale i ozdoba każdego domu. Jednak największą ich zaletą jest łatwość wykonania. Dowiedźcie się więcej w poniższym artkule.
miseczki gliniane
Glinka ceramiczna schnąca na powietrzu jest bardzo łatwa w użyciu. Zero wypiekania! Wystarczy ugnieść, rozwałkować i zaczekać, aż wyschnie! W dodatku własnoręcznie wykonaną ceramikę można w dowolny sposób zmieniać, ozdabiać i kształtować, wystarczy pomysł i odrobina wolnego czasu. Stemplowane gliniane miseczki świetnie nadadzą się jako pojemnik na biżuterie i akcesoria, który trzymamy na nocnym stoliku czy kuchenna dekoracja. Poniżej dowiedzie się, jak je zrobić:

Potrzebne materiały:

- glinka ceramiczna schnąca na powietrzu
- kilka stempelków o wybranych wzorach
- poduszeczka nasączona tuszem (tusz do pieczątek) o wybranym kolorze
- kilka miały miseczek
- wałek
- nóż
- papier ścierny

Przygotowanie:

Krok 1

Ugniatajcie glinkę tak długo, aż zmięknie. Rozwałkujcie ją na grubość ok. 5 mm.

Krok 2

Namoczcie stemple w tuszu i dociśnijcie je mocno do gliny. Powtarzajcie tą czynność tak długo, aż pokryjecie wybranym wzorem całą glinę.
Wskazówka: Starajcie się nie dociskać stempli zbyt mocno, inaczej będziecie mieli problem z oderwaniem gliny od stołu. Dla łatwiejszej pracy możecie rozłożyć glinę na papierze do pieczenia.

Krok 3

Weźcie miskę i umieśćcie ją do góry dnem na rozwałkowanej i ozdobionej glinie i używając noża, wytnijcie ją wzdłuż krawędzi miski.

Krok 4

Oderwijcie nadmiarowe kawałki kliny i na przestrzeni roboczej zostawcie tylko odcięty okrąg, który za chwile uformuje Waszą miskę. 

Krok 5

Ostrożnie unieście placek z gliny i delikatnie umieśćcie go w misce. Używając kciuków, ostrożnie i z równomierną siłą dociskajcie glinę do ścianek miski.

Krok 6

Powtórzcie kroki 1-5 tak długo, aż uzyskacie tyle miseczek, ile chcecie i pozwólcie im wyschnąć przez całą noc. Następnego dnia strona glinianej miseczki pokryta stemplami powinna być na tyle twarda, że bez problemu usuniecie glinę z miski. 
Po wyjęciu może okazać się, że od spodu, gdzie glina stykała się ze szkłem jej powierzchnia jest jeszcze wilgotna, odwróćcie wtedy glinianą miskę do góry dnem, ustawcie je na kratce do wypieków i pozwólcie jej całkowicie wyschnąć.

Krok 7

Gdy wszystkie miseczki są już całkowicie suche, wygładźcie je papierem ściernym.

*Krok 8 

Jeżeli chcecie możecie dodać do tak powstałych misek srebrne lub złote krawędzie. W tym celu użyjcie złotej lub srebrnej farbki do ceramiki. 


Używaliście już kiedyś glinki ceramicznej schnącej na powietrzu?

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie