Data publikacji:

Jak złożyć serwetki? Pomysły na składanie serwetek

Składanie serwetek to prosty i szybki sposób na efektowną ozdobę stołu. Wystarczą dobre serwetki, odrobina fantazji i cierpliwości, aby uzyskać piękne i oryginalne dekoracje na przyjęcie. Jak złożyć serwetki w stożek, kieszonkę czy choinkę? Sprawdź w artykule!

jak złożyć serwetki

Jak złożyć serwetki? Kreatywne pomysły

Chcesz zaskoczyć gości oryginalną dekoracją stołu? Poznaj kreatywne sposoby na składanie serwetek! Stożek, wachlarz, kieszonka, choinka – możliwości jest mnóstwo. Serwetkowe origami to gwarancja maksimum efektu przy minimum wysiłku. Wystarczy, że położysz na stole świeże kwiaty oraz kilka świeczek i piękna dekoracja gotowa.

Jak składać serwetki na różne okazje? Na Boże Narodzenie doskonale sprawdzą się serwetki złożone w choinkę, na przyjęcie komunijne – w wachlarzyk, zaś prosty stożek to dobry pomysł na każdą imprezę. Oczywiście nie musisz wcale wykonywać skomplikowanych konstrukcji. Możesz także zwinąć serwetki w rulon i zabezpieczyć je tasiemką, tworząc piękny i oryginalny pakunek nieco przypominający zwinięty list.

Sprawdź również nasze pomysły na serwetki wielkanocne.

Składanie serwetek papierowych na stół krok po kroku

Do zrobienia dekoracji możesz użyć zarówno serwetek papierowych, jak i tych materiałowych. Konstrukcje z papieru mogą być mniej trwałe, jednak łatwiejsze do wykonania. Zdecyduj samodzielnie, która opcja bardziej ci odpowiada.

Wybierz serwetki w kolorze pasującym do okazji. Na Komunię najlepiej sprawdzą się białe, błękitne lub bladoróżowe, podobnie na baby shower. Na Boże Narodzenie proponujemy serwetki czerwone, zielone lub takie z motywem świątecznym. Natomiast na przyjęcie urodzinowe zaopatrz się w serwetki z balonami w ulubionym kolorze solenizanta.

Jak złożyć serwetkę na sztućce?

Wielkie porządki – jeśli szukasz sposobu na minimalizm i jak wprowadzać go u siebJak złożyć serwetkę na sztućce, aby uformować ładną i zgrabną kieszonkę?

Rozłożoną serwetkę zagnij w 1/3 jej wysokości. Następnie odwróć ją na drugą stronę i zagnij do środka boki tak, aby dokładnie nachodziły na siebie. Odwróć serwetkę ponownie – i wsuń sztućce do powstałej kieszonki! To sposób na niezwykle efektowne i proste składanie serwetek, który uda się każdemu.

Jak złożyć serwetkę w wachlarz?

Aby złożyć serwetkę w wachlarz, najpierw rozłóż ją i złóż na pół, by utworzył się prostokąt. Następnie zaginaj serwetkę na centymetrowe paseczki raz od lewej, raz od prawej strony – tak, jak kiedyś w szkołach robiło się wachlarzyki. Dojdź mniej więcej za połowę serwetki. Następnie przerwij proces i zegnij całość na pół w miejscu, w którym nie było wcześniej zagięcia.

Na koniec wolną część serwetki zagnij na skos i zawiń pod spód, tak aby stworzyć podstawkę dla konstrukcji. Następnie rozłóż wachlarzyk i ustaw go na stole! To efektowny sposób na składanie serwetek, który na pewno spodoba się twoim gościom.

Składanie serwetek w stożek

Składanie serwetek w stożek jest wyjątkowo proste i efektowne zarazem. Tutaj najlepiej sprawdzą się sztywne serwetki materiałowe.

Jak to zrobić? Najpierw rozłóż serwetkę i złóż ją na pół. Następnie złóż do środka wierzchołki powstałego prostokąta – tak, aby utworzył się trójkąt równoramienny. Ponownie złóż serwetkę na pół, tworząc mniejszy trójkąt. Pamiętaj, aby wolne rogi pozostały na wierzchu. Na koniec postaw serwetkę na talerzyku.

Jak złożyć serwetkę w choinkę?

Zastanawiasz się, jak złożyć serwetkę w choinkę na Boże Narodzenie? To bardzo proste!

Połóż przed sobą serwetkę złożoną w kwadrat – tak, aby wolne rogi były skierowane do ciebie. Następnie każdą z warstw zegnij do góry do oporu, tak aby ich wierzchołki znajdowały się jeden nad drugim. Odwróć serwetkę na drugą stronę i zagnij jej obie strony do środka, tak aby utworzył się trójkąt.

Znów odwróć serwetkę, a jej górną warstwę wywiń do góry. Postępuj tak samo z każdą kolejną warstwą do czasu, aż utworzy się choinka. I gotowe!

Dekoracje do łazienki w stylu prowansalskim

Idealnym dopełnieniem twojej nowej łazienki będą dekoracje w stylu prowansalskim. W końcu są one wręcz obowiązkowe! Doskonałym pomysłem są akcesoria wykonane z naturalnych materiałów – lnu, płótna, drewna, wikliny czy kamienia. Możesz również zdecydować się na dodatki ze szkła lub porcelany.

Co z lustrem? Dekoracja musi mieć prosty kształt, najlepiej, aby był on owalny lub prostokątny. Szkło powinno być również otoczone ramą, która może być drewniana i dość prosta lub złota z mnóstwem kwiatowych zdobień.

Autorka: Olga Wacholc