Data modyfikacji:

Jak złożyć serwetki? Pomysły na składanie serwetek

Składanie serwetek to prosty i szybki sposób na efektowną ozdobę stołu. Wystarczą dobre serwetki, odrobina fantazji i cierpliwości, aby uzyskać piękne i oryginalne dekoracje na przyjęcie. Jak złożyć serwetki w stożek, kieszonkę czy choinkę? Sprawdź w artykule!

jak złożyć serwetki

Jak złożyć serwetki? Kreatywne pomysły

Chcesz zaskoczyć gości oryginalną dekoracją stołu? Poznaj kreatywne sposoby na składanie serwetek! Stożek, wachlarz, kieszonka, choinka – możliwości jest mnóstwo. Serwetkowe origami to gwarancja maksimum efektu przy minimum wysiłku. Wystarczy, że położysz na stole świeże kwiaty oraz kilka świeczek i piękna dekoracja gotowa.

Jak składać serwetki na różne okazje? Na Boże Narodzenie doskonale sprawdzą się serwetki złożone w choinkę, na przyjęcie komunijne – w wachlarzyk, zaś prosty stożek to dobry pomysł na każdą imprezę. Oczywiście nie musisz wcale wykonywać skomplikowanych konstrukcji. Możesz także zwinąć serwetki w rulon i zabezpieczyć je tasiemką, tworząc piękny i oryginalny pakunek nieco przypominający zwinięty list. Pomysły na to, jakie serwetki czy zastawę stołową kupić, znajdziesz na Magazynie Ceneo.

Składanie serwetek papierowych na stół krok po kroku

Do zrobienia dekoracji możesz użyć zarówno serwetek papierowych, jak i tych materiałowych. Konstrukcje z papieru mogą być mniej trwałe, jednak łatwiejsze do wykonania. Zdecyduj samodzielnie, która opcja bardziej ci odpowiada.

Wybierz serwetki w kolorze pasującym do okazji. Na Komunię najlepiej sprawdzą się białe, błękitne lub bladoróżowe, podobnie na baby shower. Na Boże Narodzenie proponujemy serwetki czerwone, zielone lub takie z motywem świątecznym. Natomiast na przyjęcie urodzinowe zaopatrz się w serwetki z balonami w ulubionym kolorze solenizanta.

Jak złożyć serwetkę na sztućce?

Wielkie porządki – jeśli szukasz sposobu na minimalizm i jak wprowadzać go u siebJak złożyć serwetkę na sztućce, aby uformować ładną i zgrabną kieszonkę?

Rozłożoną serwetkę zagnij w 1/3 jej wysokości. Następnie odwróć ją na drugą stronę i zagnij do środka boki tak, aby dokładnie nachodziły na siebie. Odwróć serwetkę ponownie – i wsuń sztućce do powstałej kieszonki! To sposób na niezwykle efektowne i proste składanie serwetek, który uda się każdemu.

Jak złożyć serwetkę w wachlarz?

Aby złożyć serwetkę w wachlarz, najpierw rozłóż ją i złóż na pół, by utworzył się prostokąt. Następnie zaginaj serwetkę na centymetrowe paseczki raz od lewej, raz od prawej strony – tak, jak kiedyś w szkołach robiło się wachlarzyki. Dojdź mniej więcej za połowę serwetki. Następnie przerwij proces i zegnij całość na pół w miejscu, w którym nie było wcześniej zagięcia.

Na koniec wolną część serwetki zagnij na skos i zawiń pod spód, tak aby stworzyć podstawkę dla konstrukcji. Następnie rozłóż wachlarzyk i ustaw go na stole! To efektowny sposób na składanie serwetek, który na pewno spodoba się twoim gościom.

Składanie serwetek w stożek

Składanie serwetek w stożek jest wyjątkowo proste i efektowne zarazem. Tutaj najlepiej sprawdzą się sztywne serwetki materiałowe.

Jak to zrobić? Najpierw rozłóż serwetkę i złóż ją na pół. Następnie złóż do środka wierzchołki powstałego prostokąta – tak, aby utworzył się trójkąt równoramienny. Ponownie złóż serwetkę na pół, tworząc mniejszy trójkąt. Pamiętaj, aby wolne rogi pozostały na wierzchu. Na koniec postaw serwetkę na talerzyku.

Jak złożyć serwetkę w choinkę?

Zastanawiasz się, jak złożyć serwetkę w choinkę na Boże Narodzenie? To bardzo proste!

Połóż przed sobą serwetkę złożoną w kwadrat – tak, aby wolne rogi były skierowane do ciebie. Następnie każdą z warstw zegnij do góry do oporu, tak aby ich wierzchołki znajdowały się jeden nad drugim. Odwróć serwetkę na drugą stronę i zagnij jej obie strony do środka, tak aby utworzył się trójkąt.

Znów odwróć serwetkę, a jej górną warstwę wywiń do góry. Postępuj tak samo z każdą kolejną warstwą do czasu, aż utworzy się choinka. I gotowe!

Dekoracje do łazienki w stylu prowansalskim

Idealnym dopełnieniem twojej nowej łazienki będą dekoracje w stylu prowansalskim. W końcu są one wręcz obowiązkowe! Doskonałym pomysłem są akcesoria wykonane z naturalnych materiałów – lnu, płótna, drewna, wikliny czy kamienia. Możesz również zdecydować się na dodatki ze szkła lub porcelany.

Co z lustrem? Dekoracja musi mieć prosty kształt, najlepiej, aby był on owalny lub prostokątny. Szkło powinno być również otoczone ramą, która może być drewniana i dość prosta lub złota z mnóstwem kwiatowych zdobień.

Autorka: Olga Wacholc