Data modyfikacji:

Jak zrobić wydmuszkę? Instrukcja krok po kroku

Wydmuszki są znakomitym pomysłem nie tylko na wielkanocną dekorację. Te kolorowe jajeczka to świetny sposób na to, by cieszyć się trwałymi i pięknymi ozdobami. Sprawdź, jak zrobić wydmuszkę i zadbaj o wyjątkowy wystrój domu.

jak zrobić wydmuszkę

Jak i dlaczego zrobić wydmuszkę?

Niektórzy uważają, że wydmuszki to bardzo delikatne ozdoby, które łatwo potłuc. Nic bardziej mylnego. Wydmuszki, w przeciwieństwie do pisanek, nie posiadają wnętrza. Dlatego możesz przechowywać je nawet wiele lat i co roku cieszyć oczy pięknymi ozdobami.

To jednak nie wszystko: wydmuszki z jajek możesz przygotować tak, aby bez problemu przetrwały upadek. Zobacz, jak zrobić wydmuszki.

Czego potrzebujesz do wydmuszki z jajek?

Zanim poznasz sekret na to, jak zrobić wydmuszkę, musisz przygotować niezbędne przedmioty. By przygotować wydmuszkę będą potrzebne:

 • głęboka miseczka
 • igła
 • ręcznik papierowy
 • ściereczka kuchenna

Jak ozdobić wydmuszkę? Wiele zależy od twojej wyobraźni. Możesz postawić na malowanie, oklejanie bibułą lub farbowane.

Jak zrobić wydmuszkę – przekłuwanie jajka

Robienie wydmuszki zacznij od przekłuwania jajka. Jeżeli skorzystasz z naszej prostej instrukcji, powinieneś bez problemu sobie poradzić z tym pierwszym etapem tworzenia wydmuszki. Jak to zrobić?

 1. Na płaskiej powierzchni, najlepiej stole, przygotuj miseczkę i ręcznik papierowy.
 2. Umyte wcześniej jajko chwyć pewnie w dłonie.
 3. Ostrą końcówką igły zacznij delikatnie robić w bardziej zaokrąglonej części jajka otwór. Pamiętaj, by robić to na tyle delikatnie, żeby skorupka jajka nie pękła.
 4. Igłą wykonuj kołowe ruchy, które pozwolą zwiększyć średnicę dziurki.
 5. Tę samą czynności powtórz na drugiej stronie jajka.
 6. Tym razem dziurka powinna być jednak większa, by zawartość jajka bez problemu wydmuchać na zewnątrz.

Wyciąganie żółtka i białka na wydmuszkę

Jak sama nazwa wskazuje, zrobienie idealnej wydmuszki polega na wydmuchaniu zawartości jajka na zewnątrz.

 1. Przed przystąpieniem do dmuchania nakłuj strukturę żółtka, korzystając z przygotowanych wcześniej dziurek. Dzięki temu żółtko i białko dużo prościej będzie wydmuchać z jajka.
 2. Teraz pozostało jedynie dmuchać. Strumień powietrza kieruj do mniejszego otworu tak, aby białko i żółto wydostawało się z jajka większą dziurką. Jest to mozolna czynność, która może potrwać kilka minut.
 3. Gdy upewnisz się, że skorupka jest już pusta, wypłucz jajko pod delikatnym strumieniem wody i pozostaw do wyschnięcia.

Jak ozdobić wydmuszkę?

Tak przygotowane wydmuszki są gotowe do ozdabiania. Wśród dzieci najpopularniejszą metodą jest malowanie wydmuszek farbkami lub pisakami.

Jak jednak sprawić, by wydmuszki były bardziej wytrzymałe? Wystarczy, że przed ozdabianiem naniesiesz na nie grubszą farbę kleju lub lakieru. Pamiętaj, by odczekać, aż baza tego typu wyschnie całkowicie.

Prawdziwą furorę robią wydmuszki ażurowe. Jak zrobić taką wydmuszkę? W tym przypadku nie obejdzie się bez zabezpieczenia jajek grubą warstwą kleju. W przeciwnym razie skorupka jajka szybko pęknie i cała praca pójdzie na marne.

By przygotować wydmuszki ażurowe, warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Może to być niewielka frezarka, dzięki której szybko i sprawnie ozdobisz wydmuszkę tak, jak chcesz.

Możesz postawić na kwiatowe lub roślinne wzorki. Ażurowe wydmuszki to świetna ozdoba domu. Możesz ułożyć je na gablotce i podświetlić lampkami.