Data modyfikacji:

Zaproszenia ślubne DIY. Jak je zrobić?

Jeśli jesteś w trakcie przygotowań do ślubu, z pewnością czeka cię zorganizowanie zaproszeń dla swoich gości. Coraz więcej osób rezygnuje z ich zamawiania w profesjonalnych drukarniach, decydując się na samodzielne wykonanie. Zastanawiasz się, jak zrobić zaproszenia ślubne DIY? To banalnie proste! Zapoznaj się z naszym poradnikiem i pozytywnie zaskocz swoich gości.
zaproszenia ślubne diy
Ślub to okoliczność, która zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, powinna wiązać się z oficjalnymi zaproszeniami. Nie przejdą tu SMS-y, zaproszenia telefoniczne czy mailowe. Reguły dobrego wychowania wymagają, aby do wszystkich weselników wystosować inwitacje na piśmie.

Przeczytaj także: Fryzury na bok na wesele

Zaproszenia ślubne można zamówić u jednej z firm specjalizujących się w ich tworzeniu. Można też zrobić je samodzielnie – ma to naprawdę sporo zalet!

  • Własnoręczne zaproszenia ślubne DIY pozwolą ci zaoszczędzić fundusze. W praktyce pieniądze wydasz jedynie na proste materiały papiernicze i ewentualne ozdoby.
  • Twoje własne zaproszenia ślubne będą wyglądać dokładnie tak, jak sobie to wymarzyłaś. Czasem trudno dokładnie przekazać wyobrażenia o gotowym projekcie firmie, która miałaby go zrealizować. Zaproszenia DIY to z kolei pewnik sukcesu.
  • Samodzielne tworzenie zaproszeń może być relaksujące. To twórcze zajęcie nie wymaga od ciebie ogromnego talentu plastycznego. Wystarczy dobry plan, a na pewno wszystko się uda. Do robienia zaproszeń możesz zaangażować przyszłego współmałżonka.

1. Zdecyduj o stylu zaproszenia

Jeśli twój ślub odbędzie się w małym kościółku, impreza weselna rozegra się w wiejskim dworku, a na twojej głowie zagości kwietny wianek to jasne, że najlepiej sprawdzą się zaproszenia ślubne DIY rustykalne. Stawiasz na luksusowy klimat w trakcie wesela? Pomyśl o zaproszeniach ślubne DIY glamour.

2. Pamiętaj o zasadzie tworzenia zaproszeń

Estetyka to jedno, jednak najważniejszym elementem zaproszenia jest jego treść. Ślubna inwitacja musi zawierać informacje o tym kto zaprasza na ślub i wesele, gdzie i kiedy odbędą się uroczystości, a także w jaki sposób można skontaktować się z Państwem Młodym.

W zaproszeniu możesz umieścić modne piktogramy wskazujące, że zamiast kwiatów preferujecie wino, a zamiast prezentów – gotówkę.

3. Nie zapomnij o winietkach

Zaproszenia ślubne zwyczajowo dopasowuje się do winietek z imionami gości, które znajdą się na weselnych stołach. Warto zaprojektować dwa elementy za jednym razem.

Zaproszenia ślubne „zrób to sam”. Co będzie ci potrzebne?


  • papier „eko” 250g – sprawdzi się przede wszystkim w tworzeniu modnych zaproszeń w stylu rustykalnym. Przyda się do zrobienia podstawy zaproszenia,
  • klej do papieru,
  • linijka,
  • koperty na zaproszenia,
  • program do projektowania grafiki (w sieci znajdziesz wiele darmowych pomocy, jak np. Canva).

Jak zrobić zaproszenia ślubne samemu? Instrukcja krok po kroku

  1. Stwórz uniwersalny tekst do zaproszeń ślubnych, pamiętając o wszystkich ważnych informacjach. W miejscu, w którym znajdą się dane gościa możesz pozostawić puste pole (wtedy trzeba będzie wpisać imiona ręcznie) lub od razu uzupełnić te informacje.
  2. Wybierz odpowiedni format zaproszeń. Aby zmieściły się do standardowych kopert, rozmiar podstawy powinien wynosić maksymalnie 100 x 150 mm. Biały papier z tekstem zaproszeń powinien mieć wymiar ok. 50 x 80 mm.
  3. Daj ponieść się fantazji i zaprojektuj zaproszenia w wybranym programie graficznym. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z liczbą ozdobników. Zadbaj o ładną, lecz czytelną czcionkę.
  4. Gotowe zaproszenia wydrukuj, a następnie poprzycinaj do odpowiednich wymiarów.
  5. Kartki z tekstem zaproszeń przyklej na wcześniej dociętych kawałkach papieru eko. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie równo połączone, użyj linijki. 
  6. Zaczekaj do wyschnięcia, a następnie umieść zaproszenia w kopertach. Gotowe!
Samodzielnie robione zaproszenia ślubne pozwolą ci zaoszczędzić pieniądze, a zarazem stworzyć coś oryginalnego i idealnie zgodnego z twoją wizją. Jak widać, nie wymaga to sporego zachodu – wystarczy odrobina chęci i kilka prostych przyrządów.