Data publikacji:

Kule do kąpieli DIY – babeczki z lukrem

Kule do kąpieli to wspaniały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego lub dla siebie samego. Aromatyczny olejek eteryczny, sól Epsom i gorąca kąpiel dobroczynnie wpływają na organizm i pozwalają mu się odprężyć. W dodatku przygotowanie takich kul jest banalnie proste.


kule do kąpieli
Kule do kąpieli są niezwykle popularne na całym świecie. Kolorowe i pachnące wypełnione zostały różnego rodzaju zdrowymi olejkami i aromatami, które nie dość, że pozwalają się nam zrelaksować, to działają upiększająco. Niewiele jednak osób wie, jak łatwo jest je zrobić samemu. Najtrudniejszym elementem jest cierpliwość. Przygotowanie kul do kąpieli zajmuje dość dużo czasu. 
Poniżej znajdziecie przepis na kule do kąpieli w kształcie babeczek.


Składniki na kule do kąpieli:

- szklanka sody do pieczenia
- pół szklanki kwasku cytrynowego
- pół szklanki soli Epsom
- pół szklanki skrobi kukurydzianej
- 2,5 łyżki oleju migdałkowego
- ¾ łyżeczki wody
- 1 łyżka olejku eterycznego (tu: waniliowy)
Inne potrzebne składniki:
- barwnik spożywczy (w wybranych kolorach)
- miski do mieszania
- blaszka do pieczenia babeczek
- silikonowe papilotki do babeczek
- silikonowa foremka w kształcie babeczkowego lukru/kręciołka (Silicone Swirl Mold) – jeżeli nie znajdziecie takiej formy, wykorzystajcie podwójną ilość silikonowych papilotek
- mała buteleczka z atomizerem

Przygotowanie

Część 1. Babeczki

Krok 1
Wszystkie suche składniki przesiejcie do dużej miski. W osobnej misce połączcie wszystkie mokre składniki – z wyłączeniem barwników. 

Krok 2
Powoli zacznijcie dodawać mokre składniki do suchych. Ważne jest, by dodawać mokre składniki w niewielkich ilościach i dokładnie mieszać mieszankę po każdej dodanej porcji. Jeśli dodacie na raz zbyt dużą porcję mokrych składników całość zacznie reagować – tekstura kuli nie będzie wtedy gładka.

Krok 3
Gdy konsystencja mieszaniny zacznie przypominać mokry piasek, dodajcie barwniki spożywcze. Jeżeli chcecie, by kule składały się z wielu kolorów, rozdzielcie mieszankę do kilku osobnych miseczek i do każdej dodajcie inny barwnik (ta ilość składników starczy na 8 silikonowych papilotek). 

Krok 4
Gdy skończycie dodawać barwniki, zacznijcie formować kule do kąpieli. Włóżcie papilotki do foremki na babeczki i za pomocą łyżki wypełnijcie mieszanką każdą z przygotowanych papilotek. 

Wskazówka: Pamiętajcie, by ugniatać mieszankę tyłem łyżki lub innym płaskim obiektem, by dokładnie ugnieść i wypełnić mieszanką całą foremkę, inaczej kule do kąpieli rozpadną się po wyjęciu z formy. 

Krok 5
Odstawcie blaszkę na bok, by kule stwardniały. Nie usuwajcie ich z formy – domowe kule do kąpieli powinny wyschnąć całkowicie w ciągu dwóch- trzech dni. By mieć pewność, że mają odpowiednią formę, koniecznie zaczekajcie 73 godziny.

Część 2. Lukier

Krok 1
Po upływie 3 dni powtórzcie kroki od 1 do 3 z poprzedniej części przygotowawczego procesu. 

Krok 2
Powstałą mieszanką wypełnicie foremkę przypominającą lukier lub, gdy takiej nie znajdziecie, wykorzystajcie kolejne sylikonowe papilotki i blaszkę do babeczek. Tak, jak uprzedni dokładnie wypełnijcie każdą z foremek, dociskając maskę tyłem łyżki (szczególną uwagę poświęćcie krawędziom). 

Krok 3
Wyjmijcie sylikonowe papilotki z pierwszą porcją mieszanki z blaszki do pieczenia babeczek. Po 3 dniach kule do kąpieli powinny być na tyle twarde, że bez problemu wyjmiecie je z sylikonowych papilotek. 

Krok 4
Buteleczkę z atomizerem wypełnijcie mokrymi składnikami podstawowej mieszanki (wodą, olejem migdałowym i olejkiem eterycznym). Wstrząśnijcie ją mocno, by wymieszać wszystkie elementy. Następnie spryskajcie powierzchnie lukrowej części babeczek. Po chwili zobaczycie, że składniki zaczną na siebie reagować. 

Krok 5
Szybko przyciśnijcie stwardniały spód babeczek do popsikanej (ciągle jeszcze przypominającej „mokry piasek”) lukrowej części kul do kąpieli. To zatrzyma reakcję i sklei obie części ze sobą.

Krok 6
Gdy połączycie tak ze sobą wszystkie części kul, połóżcie na nich coś twardego, by jeszcze mocniej się złączyły. Pozostawcie je na kolejne 2-3 dni, by całkowicie wyschły i stwardniały.

Krok 7
Po upływie 72 h delikatnie usuńcie foremki z lukrowej części babeczek. Kule do kąpieli powinny odchodzić od formy z łatwością, jednak uważajcie, by nie ukruszyć żadnej krawędzi.

Niezwykle aromatyczne i kolorowe, domowe kule do kąpieli w kształcie babeczek są gotowe! Podarujcie je komuś w prezencie lub wykorzystajcie samemu!
Lubicie stosować kule do kąpieli?

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie