Data modyfikacji:

Malowanie obrazów – jak zacząć malować?

Jeśli zastawiasz się, jak zacząć malować – świetnie trafiłeś. W artykule dowiesz się, jakie ołówki są najlepsze do szkiców oraz jakie farby wybrać na dobry początek malarskiej przygody. Zobacz, co musisz wiedzieć przed malowaniem obrazu.

Jak zacząć malować obrazy?

Główną przesłanką do tego, aby rozpocząć malowanie mogą być podróże. To one rozochocają do tego, aby ekspresyjnie wyrazić to, co gra w sercu. Podróż do Toskanii albo Lombardii może skutecznie zaowocować samodzielnie wykonanym dziełem, powstałym w wyniku zachwytu nad włoskim krajobrazem. Czasem nawet wystarczy wyjść z domu, aby zebrać garść inspiracji.

Jedni malować chcą, drugim nie wypada nie umieć tego robić. Mowa o architektach i projektantach. Z pewnością nie wszyscy z nich urodzili się z wielkim talentem i ołówkiem w ręku – dla wielu z nich koncepcje szkicowe wykonywane w ramach projektów, to efekt samodzielnej pracy, doszkalania się w dziedzinie malarstwa, zapoznawania się z wieloma technikami i sposobami malowania, zużytych setek kredek, ołówków i farb.

Jeśli masz impuls potrzebny do rozpoczęcia malowania obrazów, to pamiętaj, aby nie czekać i zacząć właśnie teraz.

Malowania obrazów można się nauczyć

W sztuce, jaką jest malarstwo, najważniejsze jest to, aby się nie poddawać i za każdym razem zaczynać od początku. Potraktuj pustą kartkę czy niezamalowane płótno jako wyzwanie. Malując, staraj się być zrelaksowanym i pewnym siebie. Jak zacząć malować? Mamy dla ciebie garść wskazówek dla początkujących malarzy.

KROK 1 – Zdobądź niezbędną wiedzę

Na początek wypadałoby, abyś poznał podstawy malowania i wstępnie wiedział, jak się za nie zabrać. Sięgnij po literaturę przedmiotu, a już na początku przygody unikniesz błędów, które prawdopodobnie później weszły by ci w krwiobieg. Książki o sztuce i technikach malowania pomogą ci opanować niezbędne podstawy.

Jeśli chcesz potraktować swoje nowe hobby poważnie, upewnij się, jak właściwie trzymać pędzel, jaką sztalugę wybrać, gdzie kupić najlepsze materiały. Zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z rysunkiem, chociażby takimi jak horyzont, zbieg, perspektywa.

Najlepszymi książkami dla początkujących malarzy są książki poradnikowe, które zawierają krok po kroku opis, w jaki sposób powstało dane dzieło. Oprócz opisu bardzo ważny jest sam obrazek. Wiele osób jest wzrokowcami i bez czytania będą w stanie samodzielnie namalować to, co widzą. Słowa czasami są zbędne i niepotrzebnie przeważają nad treścią.

Bardzo ciekawym podręcznikiem dla początkujących, którzy chcą nauczyć się malować jest książka „Jak malować”, którą napisała Helen Douglas-Cooper. W publikacji znajdziesz:

  • Rozwiązania ponad 400 problemów malarskich. Każde z nich zostały zaproponowane przez profesjonalnych artystów, którzy poszerzą Twój warsztat.
  • Praktyczne informacje na temat tego, w jaki sposób zapanować nad kaprysami mediów.
  • wskazówki do tego, jak malować kwiaty i oddać ich lekkość i barwy.

Jeśli chcesz głębiej rozwinąć swoją wiedzę na temat malarstwa, polecamy literaturę z zakresu historii sztuki. Warto zajrzeć do źródeł, aby móc w pełni odrywać własną ścieżkę rozwoju.

KROK 2 – wyprawka dla początkującego malarza

Jak zacząćmalować? Oczywiście potrzebne są ci do tego niezbędne narzędzia. Zobacz, co koniecznie musisz kupić.

Sztaluga

Możesz zamówić klasyczną, drewnianą sztalugę. Idealnie sprawdzi się w domu czy mieszkaniu. Możesz wybrać też specjalną sztalugę plenerową, którą bez problemu będziesz mógł zabierać na sesje krajobrazowe. Sztalugi plenerowe są lekkie i szybko się je montuje.

Krzesełko do malowania

Potrzebne będzie do sztalugi. Najlepiej, gdyby było dobrze wyprofilowane i posiało możliwość regulacji wysokości i nachylenia kątów. Wielu artystów nigdy nie użyło krzeseł, a pozostała część nie wyobraża sobie stać cały czas w trakcie tworzenia dzieła.

Płótno/papier z domieszką bawełny

Najważniejszy element – fundament każdego malunku. Wybierz odpowiednie do swoich potrzeb (wielkościowo i cenowo).

Ołówek i gumka

Przyda się do wstępnych szkiców. Wyposaż się w ołówki różnej twardości. Najbardziej miękkie to (przyjęte tradycyjnie) 8B lub 9B, a najbardziej twarde to ołówki 8H i 9H. Staraj się nie używać tych oznaczonych literą F lub HB. Przeznaczone są one bowiem głównie do pisania.

Kilka pędzli

Jak zacząć malować? Oczywiście wyposaż się w pędzle grube i cienkie oraz szerokie i wąskie. Zwracaj uwagę na jakość włosia, jego twardość i gęstość.

Farby, kubeczek na wodę i podstawka do mieszania barw

Najlepiej na początek zamówić farby akwarelowe. Możesz zacząć od zestawu 24 kolorów. Przy malowaniu obrazów dla początkujących to naprawdę wystarczające.

Dodatkowo do powyższych produktów możesz dokupić:

  • płyn do maskowania, który stosuje się go tam, gdzie nie chcemy płótna lub kartki pokryć farbą,
  • wodoodporny cienkopis,
  • biały marker.

KROK 3 – Zbierz inspiracje

Dowiedz się jak najwięcej o rzeczy, którą chcesz stworzyć. Oglądaj dużo zdjęć, fotografii. Inspiruj się muzyką, miejscami, ludźmi.

KROK 4 – Przygotuj miejsce pracy

Wybierz odpowiednie miejsce, w którym postawisz sztalugę. Zadbaj o to, aby miejsce pracy było jasne i oświetlone. Możesz też malować przy ulubionym stole. Do kubeczków wlej wodę. Przygotuj w razie czego chusteczki higieniczne. Nie zapomnij o przygotowaniu podstawki do mieszania barw.

KROK 5 – Zacznij malować

Zacznij od szkicu ołówkowego, dopiero później zmocz pędzel i skieruj go do farb. Zapoznaj się z techniką mix-media, być może swoją przygodę malarską zaczniesz właśnie dzięki niej.

Powyższe rady oraz opis dotyczący pierwszych zakupów początkującego malarza pozwolą ci w szybkim czasie wyposażyć się w niezbędne i najlepsze materiały do malowania.

Malowanie daje wielką satysfakcję – zwłaszcza jeśli ma się do tego celu porządne media, pędzle i farby. Nie zniechęcaj się setkami prób i rozmazanym ołówkiem. Malowanie uczy cierpliwości i wytrwałości!

Autorka: Karolina Majcherczyk