Data modyfikacji:

Jak namalować obraz – pierwsze kroki w malarstwie

Malarstwo większość z nas odbiera jako ekskluzywne hobby dla nielicznych wybrańców obdarzonych talentem. Pogląd ten jest jednak daleki od prawdy. Przygodę z tą formą sztuki może rozpocząć każdy. Przedstawiamy poradnik, który krok po kroku podpowie, jak namalować obraz.

jak namalować obraz
Różne formy malarstwa towarzyszą ludzkości od dziesiątek tysięcy lat. Bez względu na to, czy mówimy o malunkach naskalnych, czy dziełach mistrzów holenderskiego renesansu, wszystkie one odpowiadały na jedną z podstawowych ludzkich potrzeb, jaką jest artystyczna ekspresja własnych uczuć i wyobraźni. Pozwalały także autorom na pozostawienie po sobie trwałego znaku i świadectwa swego życia. Dzięki internetowi i nowym technologiom prawie każdy człowiek ma potencjalnie nieporównywalnie lepszy dostęp do wiedzy o technikach malarskich i ich historii niż nawet najwięksi specjaliści w przeszłości.

Dlatego też pytanie – jak namalować obraz, wydaje się niestosowne w stosunku do naszych przodków, którzy, by posiąść informacje o tym, jak np. dobrze malować akrylami na płótnie, musieli przez lata eksperymentować i samodzielnie uczyć się fachu lub skrupulatnie notować w głowie nauki swego mistrza. Dziś dla większości z nas jedyną przeszkodą, by rozpocząć malowanie farbami, jest brak motywacji lub czasu. Warto jednak przełamać się i rozpocząć przygodę z tą formą sztuki, bowiem osiągnięte przez nas efekty mogą pozytywnie zaskoczyć.

Malowania obrazów można się nauczyć

W sztuce, jaką jest malarstwo, najważniejsze jest to, aby nie poddawać się i po każdym popełnionym błędzie próbować jeszcze raz. Nawet najwięksi mistrzowie popełniali bowiem kolosalne gafy. Potraktuj pustą kartkę czy niezamalowane płótno jako wyzwanie.

Malowanie obrazów nie powinno stresować. Skup się na tu i teraz, staraj się być zrelaksowanym i pewnym siebie. Nie ważne, czy malujesz farbami akwarelowymi, olejnymi, czy gwaszami, przy użyciu pędzli lub szpachli. Na początku nie musisz przejmować się tym, jak wyglądać będzie finalny efekt prac. W pierwszej kolejności oswój się z płótnem i używanymi narzędziami. Jak zacząć malować? Mamy dla ciebie garść wskazówek dla początkujących.

KROK 1 – Zdobądź niezbędną wiedzę

Na początek wypadałoby, abyś poznał podstawy malowania i wstępnie wiedział, jak się za nie zabrać. Sięgnij po literaturę przedmiotu, by na początku przygody uniknąć kosztownych błędów, marnujących twój czas i pieniądze. Książki o sztuce i technikach malowania mogą pomóc w opanowaniu niezbędne podstawy.

Jeśli chcesz potraktować swoje nowe hobby poważnie, upewnij się, jak właściwie trzymać pędzel, jaką sztalugę wybrać, gdzie kupić najlepsze materiały. Zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z rysunkiem, chociażby takimi jak horyzont, zbieg, perspektywa.

Najlepszymi książkami dla początkujących malarzy są książki poradnikowe, które zawierają krok po kroku opis, w jaki sposób powstało dane dzieło. Oprócz opisu bardzo ważny jest sam obrazek. Wiele osób jest wzrokowcami i bez czytania będą w stanie samodzielnie namalować to, co widzą. Słowa czasami są zbędne i niepotrzebnie przeważają nad treścią.

Bardzo ciekawym podręcznikiem dla początkujących, którzy chcą nauczyć się malować, jest książka „Jak malować”, którą napisała Helen Douglas-Cooper. W publikacji znajdziesz:
  • rozwiązania ponad 400 problemów malarskich. Każde z nich zostało zaproponowane przez profesjonalnych artystów, którzy poszerzą twój warsztat,
  • praktyczne informacje na temat tego, w jaki sposób zapanować nad kaprysami mediów,
  • wskazówki do tego, jak malować kwiaty oraz oddać ich lekkość i barwy. Jeśli chcesz głębiej rozwinąć swoją wiedzę na temat malarstwa, polecamy literaturę z zakresu historii sztuki. Warto zajrzeć do źródeł, aby móc w pełni odrywać własną ścieżkę rozwoju.

KROK 2 – Wyprawka dla początkującego malarza

Jak zacząć malować? Oczywiście potrzebne są ci do tego niezbędne narzędzia. Obecnie bez problemu zamówimy je wszystkie bez wychodzenia z domu. W sklepach znajdziemy zestawy do malowania dla początkujących malarzy. Zawierają one najczęściej komplet podstawowych farb akrylowych lub olejnych, a także bloki rysunkowe lub spreparowane i odpowiednio oprawione płótna malarskie różnej wielkości. Droższe komplety oferują także dodatkowe akcesoria, a nawet proste podręczniki typu „Jak malować obrazy”. Oczywiście nie musisz polegać na gotowych rozwiązaniach, poniżej znajdziesz listę przydatnych narzędzi.

Płótno do malowania/papier lub blok rysunkowy

Najważniejszy element, który jest fundamentem każdego malunku. Wybierz płótno lub blok odpowiedni do swoich potrzeb, ambicji, a także rodzaju używanych farb.

Pędzle malarskie

Wyposaż się w pędzle o różnej grubości i szerokości. Zwracaj uwagę na jakość włosia, jego twardość i gęstość, które wpływają na teksturę oraz wygląd obrazu. Nie bój się eksperymentować, sprawdź, jakie modele będą najlepiej odpowiadać twoim potrzebom.

Farby, kubeczek na wodę i podstawka do mieszania barw

Najlepiej na początek zamówić farby akwarelowe rozpuszczające się w wodzie. Malowanie farbami olejnymi wymaga użycia rozcieńczalników, ich użycie utrudnia też ewentualny retusz popełnionych błędów. Możesz zacząć od podstawowego zestawu kilku lub kilkunastu kolorów. Naucz się podstaw mieszania barw oraz technik nakładania wielu warstw farby. Przy amatorskim malowaniu obrazów to naprawdę wystarczające.

Ołówek i gumka

Przyda się do wstępnych szkiców. Wyposaż się w ołówki różnej twardości. Najbardziej miękkie to (przyjęte tradycyjnie) 8B lub 9B, a najbardziej twarde grafity to 8H i 9H. Staraj się nie używać tych oznaczonych literą F lub HB. Przeznaczone są one bowiem głównie do pisania i rysunku technicznego.

Sztaluga

Możesz zamówić klasyczną, drewnianą sztalugę, która idealnie sprawdzi się w domu czy mieszkaniu, albo wybrać specjalną sztalugę plenerową, którą bez problemu będziesz mógł zabierać na sesje krajobrazowe. Sztalugi plenerowe są lekkie i szybko się je montuje, więc nie sprawią zbyt dużo kłopotów.

Krzesełko do malowania

Dzięki niemu w dobrej pozycji zasiądziemy przed płótnem lub kartką. Najlepiej, gdyby było dobrze wyprofilowane i posiało możliwość regulacji wysokości i nachylenia kątów. Wielu artystów nigdy nie używało krzeseł, z drugiej strony równie duża część nie wyobraża sobie stać cały czas w trakcie pracy. Dodatkowo do powyższych produktów możesz dokupić:
  • płyn do maskowania, który stosuje się tam, gdzie nie chcemy płótna lub kartki pokryć farbą;
  • wodoodporny cienkopis;
  • biały marker.

KROK 3 – Zbierz inspiracje

Jedną ze składowych pytania – jak malować obrazy, jest zazwyczaj również brak inspiracji i tematu dla naszego obrazu. Natchnienie nie przychodzi jednak samo z siebie. Czasami warto zacząć od malowania martwej natury lub prostych krajobrazów. Dowiedz się jak najwięcej o obiekcie/obiektach swego dzieła, studiuj ich formę, a także to, jak wyglądają w różnym świetle. Oglądaj dużo zdjęć oraz dzieł ulubionych artystów. Inspiruj się muzyką, odwiedzanymi miejscami oraz spotkanymi ludźmi.

KROK 4 – Przygotuj miejsce pracy

Wybierz odpowiednie miejsce, w którym postawisz sztalugę. Zadbaj o to, aby miejsce pracy było jasne i oświetlone. Możesz też pracować przy ulubionym stole lub biurku. W przypadku malowania akrylami, akwarelami lub gwaszami, do kubeczków wlej wodę lub odpowiednie rozcieńczalniki, gdy używasz farb olejnych. Przygotuj w razie czego chusteczki higieniczne. Nie zapomnij o przygotowaniu podstawki do mieszania barw.

KROK 5 – Zacznij malować

Zacznij od szkicu ołówkowego, dopiero później zmocz pędzel i skieruj go do farb. Zapoznaj się z techniką mixmedia, być może swoją przygodę malarską zaczniesz właśnie dzięki niej.

Powyższe rady oraz opis dotyczący pierwszych zakupów początkującego malarza pozwolą ci w szybkim czasie wyposażyć się w niezbędne i najlepsze materiały do malowania.

Malowanie daje wielką satysfakcję – zwłaszcza jeśli ma się do tego celu porządne media, pędzle i farby. Nie zniechęcaj się setkami prób i rozmazanym ołówkiem. Malowanie uczy cierpliwości i wytrwałości!