Data publikacji:

Malowanie obrazów – od czego zacząć, co kupić

Jeśli zastawiasz się jak zacząć malować – świetnie trafiłeś. W artykule dowiesz się, jakie ołówki są najlepsze do szkiców oraz które farby wybrać na dobry początek malarskiej przygody. Czego jeszcze potrzebujesz? Co na pewno musisz kupić przed pierwszym malowaniem? Zapraszam.

Malowanie, czyli jak zacząć malować obrazy

Główną przesłanką do tego, aby rozpocząć malowanie mogą być podróże. To one rozochocają do tego, aby ekspresyjnie wyrazić to, co gra w sercu. Podróż do Toskanii, albo Lombardii może skutecznie zaowocować samodzielnie wykonanym dziełem, powstałym w wyniku zachwytu nad włoskim krajobrazem. Czasem nawet wystarczy wyjść z domu, aby zebrać garść inspiracji.

Jedni malować chcą, drugim nie wypada nie umieć tego robić. Mowa o architektach i projektantach. Z pewnością nie wszyscy z nich urodzili się z wielkim talentem i ołówkiem w ręku – dla wielu z nich, koncepcje szkicowe wykonywane w ramach projektów, to efekt:
samodzielnej pracy,
doszkalania się w dziedzinie malarstwa,
zapoznawania się z wieloma technikami i sposobami malowania,
zużytych setek kredek, ołówków i farb.

Jeśli masz impuls potrzebny do rozpoczęcia malowania – i być może wywołany nie przez podróże, ale być może zmianę pracy, chęć dokształcenia się w innej dziedzinie sztuki, zakochanie, czy nawet bolesną stratę, to pamiętaj, aby nie czekać i zacząć właśnie teraz.

Malowania można się nauczyć

W sztuce, jaką jest malarstwo najważniejsze jest to, aby się nie poddawać i za każdym nieudanym razem zaczynać od początku. Potraktuj pustą kartkę, czy niezamalowane płótno, jako wyzwanie. Malując, staraj się być zrelaksowanym i pewnym siebie.

KROK 1 – Zdobądź niezbędną wiedzę
Na początek wypadałoby, abyś poznał podstawy malowania i wstępnie wiedział, jak się za nie zabrać. Sięgając po literaturę przedmiotu, a już na początku przygody unikniesz błędów, które prawdopodobnie później weszły by Ci w krwiobieg.
Jeśli chcesz potraktować swoje nowe hobby poważnie – upewnij się, jak właściwie trzymać pędzel, jaką sztalugę wybrać, gdzie kupić najlepsze materiały. Zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z rysunkiem, chociażby takimi jak: horyzont, zbieg, perspektywa.

Najlepszymi książkami dla początkujących malarzy są książki poradnikowe, które zawierają krok po kroku opis, w jaki sposób powstało dane dzieło. Oprócz opisu bardzo ważny jest sam obrazek. Wiele osób jest wzrokowcami i bez czytania będą w stanie samodzielnie namalować to, co widzą. Słowa czasami są zbędne i niepotrzebnie przeważają nad treścią. Bardzo ciekawym podręcznikiem dla początkujących, którzy chcą nauczyć się malować jest książka "Jak malować" (KLIKNIJ TUTAJ), którą napisała Helen Douglas-Cooper. Znajdziesz w niej:

rozwiązania ponad 400 problemów malarskich. Każde z nich zostały zaproponowane przez profesjonalnych artystów, którzy poszerzą Twój warsztat,
praktyczne informacje na temat tego, w jaki sposób zapanować nad kaprysami mediów,
wskazówki do tego, jak malować kwiaty i oddać ich lekkość i barwy.
Inną książką jest ta (PATRZ TUTAJ) przeznaczona dla rysowników. "Rysuj. Szybki, prosty i skuteczny kurs rysowania" to literatura, z którą powinno się zapoznać, gdyż:
nauczy Cię ona szkicować (a przecież to ze szkiców powstają pierwsze malowidła),
autorem książki jest nauczyciel sztuki i równocześnie autor wielu poradnikowych książek, który opanował i opracował kompleksowy kurs rysunku,
dzięki niej zaczniesz umiejętnie malować, wszystko, co tylko zechcesz,
udoskonalisz swój warsztat i poznasz wiele technik malarskich,
zainspirujesz się.
Jeśli chcesz głębiej rozwinąć swoją wiedzę na temat malarstwa, polecamy literaturę z zakresu historii sztuki. Warto zajrzeć do źródeł, aby móc w pełni odrywać własną ścieżkę rozwoju.

KROK 2 – wyprawka dla początkującego artysty-malarza
SZTALUGA
Możesz zamówić klasyczną, drewnianą sztalugę. Idealnie sprawdzi się w domu, czy też innym pomieszczeniu. Możesz wybrać też specjalną sztalugę plenerową, którą bez problemu będziesz mógł zabierać na sesje krajobrazowe. Sztalugi plenerowe są lekkie i szybko się je montuje.
KRZESEŁKO DO MALOWANIA
Potrzebne będzie do sztalugi. Najlepiej, gdyby było dobrze wyprofilowane i posiało możliwość regulacji wysokości i nachylenia kątów. Wielu artystów nigdy nie użyło krzeseł, zaś pozostała część nie wyobraża sobie stać cały czas, w trakcie tworzenia dzieła.
PŁÓTNO/PAPIER Z DOMIESZKĄ BAWEŁNY
Najważniejszy element – fundament każdego malunku. Wybierz odpowiednie do swoich potrzeb (wielkościowo i cenowo).
OŁÓWEK I GUMKA
Przyda się do wstępnych szkiców. Wyposaż się w ołówki różnej twardości. Najbardziej miękkie to (przyjęte tradycyjnie) 8B lub 9B, a najbardziej twarde to ołówki 8H i 9H. Staraj się nie używać tych oznaczonych literą F lub HB. Przeznaczone są one bowiem głównie do pisania.
KILKA PĘDZLI
Wyposaż się z pędzle grube i cienkie. Szerokie i wąskie. Zwracaj uwagę na jakość włosia, jego twardość i gęstość.
FARBY, KUBECZEK NA WODĘ I PODSTAWKA DO MIESZANIA BARW

Najlepiej na początek zamówić farby akwarelowe. Znajdziesz je na Ceneo.pl w miejscu artykułów dla plastyków (KLIK). Możesz zacząć od zestawu 24 kolorów. Na początek to na prawdę wystarczające.

Dodatkowo, do powyższych produktów możesz dokupić:
płyn do maskowania (stosuje się go tam, gdzie nie chcemy płótna lub kartki pokryć farbą),
wodoodporny cienkopis,
biały marker.

KROK 3 – ZBIERZ INSPIRACJE, ZDJĘCIA
Dowiedz się jak najwięcej o rzeczy, którą chcesz stworzyć. Oglądaj dużo zdjęć, fotografii. Inspiruj się muzyką, miejscami, ludźmi.
KROK 4 – PRZYGOTUJ MIEJSCE PRACY
Wybierz odpowiednie miejsce, w którym postawisz sztalugę. Zadbaj o to, aby miejsce pracy było jasne i oświetlone. Możesz też malować przy ulubionym stole. Do kubeczków wlej wodę. Przygotuj w razie czego chusteczki higieniczne. Nie zapomnij o przygotowaniu podstawki do mieszania barw.
KROK 5 – DO DZIEŁA!
Zacznij od szkicu ołówkowego, dopiero później zmocz pędzel i skieruj go do farb. Zapoznaj się z techniką mix-media (KLIK), być może swoją przygodę malarską zaczniesz właśnie dzięki niej.
Powyższe rady oraz opis dotyczący pierwszych zakupów początkującego malarza, pozwolą Ci w szybkim czasie wyposażyć się w niezbędne i najlepsze materiały do malowania.

Malowanie daje wielką satysfakcję – zwłaszcza, jeśli ma się do tego celu porządne media, pędzle i farby. Nie zniechęcaj się setkami prób i rozmazanym ołówkiem. Malowanie uczy cierpliwości i wytrwałości!

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.