Data publikacji:

Decoupage na drewnie - jak zacząć? Lista potrzebnych rzeczy

Chcesz ciekawie udekorować stary mebel lub ozdobić szkatułkę na biżuterię? Zdaj się na decoupage. To szalenie prosta technika zdobienia, z którą poradzi sobie praktycznie każdy. Zobacz, jak zrobić decoupage na drewnie, jakich akcesoriów potrzebujesz, a także garść wskazówek, które mogą zainspirować cię do wykonania własnych projektów decoupage. 

Decoupage, czyli co?

To technika zdobienia, która stała się bardzo popularna wśród rękodzielników, osób zajmujących się odnawianiem mebli czy domowych majsterkowiczów. Metodą decoupage można dekorować drewno, ceramikę, szkło czy plastik, co daje szerokie możliwości do stylizacyjnej i artystycznej zabawy. Co więcej, jest to szalenie proste i nawet jeśli nie masz talentu plastycznego, z powodzeniem możesz zdać się na decoupage.

Zdobienie metodą tego typu wymaga jedynie nieco precyzji. W tym wszystkim chodzi o dokładne wycinanie z serwetek czy papierowych wycinanek elementów ozdobnych, np. kwiatów czy kształtów geometrycznych, i następnie przyklejanie ich na dekorowaną powierzchnię. Podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować, a po zakończonej pracy pokryć całość lakierem. W efekcie decoupage na drewnie czy ceramice pozwala uzyskać wyjątkowo spektakularne efekty, do złudzenia przypominające malowane ręcznie obrazy.

Decoupage na drewnie – czego potrzebujesz, żeby zacząć?

Chociaż decoupage na drewnie czy innym materiale nie jest trudnym zadaniem, to przed przystąpieniem do pracy trzeba zgromadzić kilka niezbędnych akcesoriów. Oto krótka lista najpotrzebniejszych rzeczy.
  • Farby – malowanie drewna, ceramiki czy innych przedmiotów to pierwszy etap dekoracji metodą decoupage. Z reguły stosuje się farbę akrylową, która dobrze kryje podłoże i jednocześnie pozwala na łatwe przyklejanie serwetek czy obrazków. Alternatywnym rozwiązaniem są popularne farby kredowe. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ preparaty wykonane na bazie kredy dostępne są w wielu pięknych pastelowych odcieniach, a ponadto dają ładny, matowy efekt wykończeniowy.
  • Klej – najczęściej podczas wykonywania obrazów na drewnie decoupage i zdobienia tą metodą wykorzystuje się klej z werniksem. Preparaty tego typu to mieszanka kleju oraz lakieru, która nie rozmiękcza serwetek i pozwala na ich dokładne przyklejenie, bez ryzyka uszkodzenia dekoracyjnego papieru. Kleje tego typu wykorzystuje się przy projektach artystycznych i rękodzielniczych.

  • Lakier – jeśli chcesz, aby twój projekt decoupage na drewnie prezentował się dobrze i był trwały, na koniec trzeba zabezpieczyć stylizowaną powierzchnię. W tym celu stosuje się lakier. Dzięki niemu brzegi przyklejonej serwetki czy dekoracyjnego papieru będą niewyczuwalne i wtopią się idealnie w podłoże.
  • Serwetki i wycinanki – czyli właściwe elementy dekoracyjne w przypadku decoupage na drewnie, ceramice czy szkle. Możesz postawić na wycinanki, czyli dekoracyjny papier przygotowany specjalnie do dekorowania tą właśnie techniką – w sprzedaży znajdziesz mnóstwo ciekawych wariantów, wzorów i kształtów. Alternatywą są zwykłe serwetki, jakie wykorzystujemy do dekoracji stołu. W tym przypadku również zapewnisz sobie szerokie pole do stylizacyjnego manewru, bo serwetki stołowe są bardzo efektownie wykonane.

  • Pędzelki – niewielkie pędzle malarskie będą potrzebne do rozprowadzania kleju oraz przytwierdzania papieru czy wycinanek do drewna. W praktyce najlepiej sprawdzają się pędzelki z miękkim i elastycznym włosiem, które nie pozostawi śladów na malowanej powierzchni, co w efekcie przełoży się na uzyskanie gładkiej i równomiernej powierzchni dekoracyjnej. Warto postawić na solidne pędzelki dobrej jakości, które nie będą gubić włosia – pojedyncze włoski wtopione w klej czy lakier nie będą prezentować się estetycznie.
  • Nożyczki – najlepiej zdać się na niewielkie ostre nożyczki, które pozwolą na precyzyjne wycinanie papieru i serwetek.

Pomysły na decoupage na drewnie

  • Szkatułka drewniana decoupage – to bardzo popularny sposób na przygotowanie domowych zasobników na biżuterię, herbatę czy różne drobne szpargały. W sprzedaży znajdziesz wiele wyrobów z drewna do decoupage, które z reguły wykonane są ze sklejki. Materiał świetnie sprawdza się w stylizacji opisywaną metodą, ponieważ jest gładko wykończony. 
  • Obrazy na drewnie decoupage – jeśli dysponujesz kawałkiem drewna o regularnym kształcie lub wręcz przeciwnie – plasterkiem wyciętym z kawałka pieńka, na powierzchniach tego typu możesz wystylizować piękną dekorację. Obrazy na drewnie decoupage to dobry pomysł na ozdoby ścienne.

  • Decoupage i shabby chic – to dwie metody stylizacji i dekoracji, które świetnie ze sobą współgrają. Shabby chic polega na celowym postarzaniu mebli i drewnianych przedmiotów, poprzez wykonanie przecierek farby w miejscach, w których sprzęty naturalnie się zużywają, czyli na krawędziach czy w narożnikach. Mebel wystylizowany metodą shabby chic można dodatkowo udekorować właśnie w stylu decoupage.
  • Taca decoupage – drewniana taca śniadaniowa czy model dekoracyjny, który następnie wykorzystasz w stylizacji stolika kawowego lub innego mebla, to kolejny dobry pomysł na projekt decoupage. Po zalakierowaniu papierowej dekoracji, taca będzie się dobrze nadawała nawet do przenoszenia ciepłych posiłków.

Nie tylko drewno, czyli co jeszcze można dekorować w stylu decoupage?

Decoupage na drewnie to nie jedyny sposób na stylizowanie ozdób tą metodą. Równie ciekawe efekty uzyskasz, jeśli dekoracyjny papier przykleisz do ceramiki czy szkła. W ten sposób możesz ozdobić np. wazony czy wykonać okolicznościowe dekoracje na święta.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny