Data publikacji:

Scrunchie – wielki powrót szmacianej gumki do włosów – jak ją uszyć?

Marszczona gumka do włosów z materiału – zwana scrunchie – hit lat 90., który odszedł w zapomnienie, żeby właśnie wrócić w wielkim stylu. Jak uszyć gumkę do włosów samodzielnie? Podpowiadamy.
scrunchie
W latach 90. noszono je do wysokich kucyków z natapirowaną grzywką. Dziś scrunchies grają główną rolę zarówno we fryzurach z końskim ogonem, jak i grzecznym warkoczem. Mogą być też ciekawą ozdobą dłoni. Nazwa tych gumek pochodzi od angielskiego czasownika scrunch, czyli zgnieść. Współczesne scrunchies są właśnie takie: zgniecione, pomarszczone i pofałdowane. Występują w wielu postaciach – zwykłe, codzienne z kolorowych tkanin, eleganckie z aksamitu lub te szykowne z kokardą. Dziewczęcego uroku fryzurze dodadzą scrunchies z długą apaszką, która optycznie wydłuża szyję, a fryzura dzięki niej zyskuje lekkość. Gumki z materiału oferują wszystkie modne wśród nastolatków i młodych dorosłych sieciówki – Bershka, Pull and Bear, H&M.

Gumka scrunchie – jak uszyć?

Gumka z materiału to świetny pomysł na wykorzystanie resztek tkanin lub fragmentów pochodzących z nieużywanych ubrań. Taka własnoręcznie uszyta ozdoba może mieć wówczas wartość sentymentalną. Prócz tkaniny potrzebne jeszcze będą:
  • gumka,
  • nici,
  • igły, nożyczki,
  • maszyna do szycia.
Zacznij od wykroju. Przygotuj dwa prostokąty o wymiarach 9 cm na 30 cm – będzie to gumka. Jeśli chcesz, by gumka miała ozdobne końcówki, wytnij dodatkowy prostokąt, np. o długości 20 cm x 5 cm, zaokrąglając jego końcówki. W tym projekcie obszywamy gotową gumkę do włosów – wciągnij ją do środka tkaniny, owiń ją materiałem i zszyj go po lewej stronie. To nieco skomplikowana operacja, ale przy odrobinie skupienia i uwagi powinna się udać nawet początkującym szyjącym.

Ważne jest, by rozciągać marszczącą się tkaninę i dopasowywać ją do gumki. Pamiętaj, by szyć ściegiem elastycznym – gumka będzie rozciągała się, kiedy będzie zakładana na włosy, dlatego by szew nie popękał, wybierz też nici elastyczne. A jeśli nie masz opcji elastycznego ściegu lub nici, rozciągaj tkaninę podczas szycia. Po zszyciu tkaninę trzeba wywrócić na prawą stronę, a szew z krawędzi zewnętrznej przesunąć do wewnątrz tak, by opierał się na gumce. Zszyj otwór.

Teraz uszyj część ozdobną – zszyj prostokąt o zaokrąglonych końcach, zostawiając miejsce na wywrócenie. Wywróć pasek na prawą stronę i zawiąż go na solidny supełek na gumce, najlepiej w miejscu jej łączenia tak, by je zasłonić. Gumka gotowa!

Scrunchie – najprostsza gumka na świecie

Drugi sposób jest prostszy – jeśli chodzi o obszywanie gumki. Potrzebne będą dwa prostokąty tkaniny lub jeden złożony na pół, tak by po zszyciu utworzył tunel. Przy pomocy agrafki wciągnij gumkę do środka i dopiero wtedy zwiąż ją na supełek lub zszyj. Następnie zszyj otwór gumki – gotowe. Jest jeszcze trzeci sposób – możesz wszyć gumkę na stałe do materiału. Po tym, jak zszyjesz tunel, po prostu doszyj gumkę szwem zygzakowym, wszywając ją dokładnie w miejscu, w którym jest szew tworzący tunel. Wywiń na prawą stronę i zszyj końcówki – baza gumki gotowa.

Ozdabiamy scrunchie

Gumkę z materiału możesz też dodatkowo ozdobić – jest wiele możliwości. Ciemny materiał ładnie będzie wyglądał, jeśli pomalujesz go specjalnymi pisakami do tkanin, na tkaninę możesz też doszyć kilka koralików lub dokleić je klejem na gorąco. Warto też szukać ciekawych i oryginalnie zdobionych tkanin – błyszczących, jedwabnych, lateksowych, haftowanych lub z cekinami.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska