Data publikacji:

Z czego i jak zrobić nalewkę w domu?

Nalewka to najczęściej domowej produkcji alkohol, który może mieć nie tylko walory smakowe, lecz także właściwości lecznicze. Jak zrobić nalewkę, która będzie wyśmienicie smakowała? Domowe nalewki można wyprodukować na bazie wszelkiego typu owoców, głównie ogrodowych, ale nie tylko. Bardzo popularna jest m.in. nalewka z pigwy i nalewka z wiśni. Warto pamiętać, jak duże znaczenie mają odpowiednie butelki na nalewki. To trunek, który można przy minimalnym nakładzie sił, czasu i środków zrobić samemu. Dodając do nich odpowiednie dodatki, sprawimy, że nasze wyroby będą wyjątkowe.

domowa nalewka

Jak zrobić nalewkę owocową?

Domowe nalewki można przygotować z dowolnych owoców, najczęściej z:

• wiśni,

• pigwy,

• malin,

• jabłek,

• gruszek,

• czereśni,

• brzoskwini,

• moreli,

• jagód,

• borówek,

• jeżyn,

• owoców czarnego bzu.

Popularne są nalewki z porzeczek, truskawek i aronii. Można też łączyć z sobą różne smaki owoców, uzyskując dzięki temu oryginalne nalewki o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Szczególnie ciekawa w smaku jest nalewka z pigwy, czyli z owoców pigwowca. Popularnością cieszy się także nalewka z wiśni.

Aby uzyskać nieco inny od klasycznego smak naszych nalewek, można do nich dodać:

• miód,

• sok z cytryny,

• miętę,

• lawendę,

• rozmaryn,

• kandyzowaną skórkę pomarańczy,

• ostre papryczki chili,

• pieprz,

• kawę,

• płatki dzikiej róży,

• laskę wanilii,

• przyprawy korzenne — cynamon, goździki, gałkę muszkatołową itp.

Jeśli po raz pierwszy chcemy zrobić domowe nalewki, powinniśmy wiedzieć, że owoce stanowiące ich podstawę powinny być w pełni dojrzałe — soczyste i słodkie. W przeciwnym wypadku niedojrzałe albo przejrzałe owoce wpłyną negatywnie na smak nalewki, np. wprowadzając do niej goryczkę.

Jak zrobić nalewkę z dużych owoców, które w całości nie zmieszczą się w balonie czy w butelkach na nalewki? Otóż jabłka czy gruszki należy najpierw pokroić na części, aby puściły więcej soku. Natomiast w przypadku nalewki z pigwy owoce pigwowca nakłuwa się w kilku miejscach. Owoce z pestkami — morele, czereśnie, brzoskwinie itp. — należy najpierw wydrylować. Przygotowując nalewkę z wiśni, można pozostawić kilka owoców niewydrylowanych, lecz nie za dużo, ponieważ pestki wprowadzają gorzki smak do nalewki.

Najłatwiej zrobić nalewkę z owoców leśnych i tych, które są małe i miękkie. Wystarczy je oczyścić i włożyć do naczynia, w którym przygotujemy naszą domową nalewkę. 

Proces maceracji

Każda nalewka powstaje w procesie maceracji, który polega na zalaniu owoców alkoholem. Jak zrobić nalewkę o doskonałej proporcji cukru, owoców i alkoholu? Trzeba wiedzieć, jaki alkohol zastosować i ile cukru wsypać do naczynia. Nalewki mogą być wytrawne, półwytrawne i słodkie. Można uzyskać trunki mocne — do 70 proc. zawartości alkoholu, średnie — pomiędzy 40 a 45 proc., oraz słabe — o zawartości 25 proc. alkoholu.

Po odpowiednim przygotowaniu owoców należy je umieścić w szklanym naczyniu, np. balonie do wina lub w dużych butelkach do nalewek. Naczynie wypełniamy do 3/4 wysokości, dodajemy przyprawy i przykrywamy gazą o cienkich oczkach, aby do wnętrza nie przedostały się owady. Później wystarczy zalać owoce spirytusem lub wódką. 

Do przygotowania nalewek słodkich najlepiej wykorzystać spirytus o zawartości alkoholu nie większej niż 70 proc., natomiast nalewki wytrawne i półwytrawne powinny być zalewane spirytusem nieprzekraczającym 60 proc. Dolewając do owoców wódki, wyprodukujemy nalewkę słabą, o zawartości alkoholu 20‒25 proc.

Aby maceracja przebiegła prawidłowo, owoce powinny być w całości zalane spirytusem lub wódką. Najczęściej stosuje się od 1 do 1,5 litra alkoholu na każdy 1 kilogram owoców w nalewce.

Maceracja najlepiej przebiega w ciepłe, słoneczne dni. Należy regularnie mieszać całą zawartość przyszłej nalewki. Po miesiącu maceracji owoców z alkoholem zlewa się powstałą ciecz do szklanych, szczelnych naczyń, do czego przydadzą się butelki do nalewek lub zwykłe słoiki. Pozostałe owoce zasypujemy cukrem i zostawiamy w naczyniu na kolejny miesiąc. W tym czasie cukier powinien się całkowicie rozpuścić. Powstały syrop  zlewamy i łączymy z cieczą, jaka powstała przy pierwszym zlewaniu. Tak przygotowany roztwór powinien leżakować w chłodzie przez kolejny miesiąc. Butelki do nalewek trzeba umieścić w ciemnym pomieszczeniu, aby nalewka nie straciła koloru.

Po miesiącu leżakowania nalewkę trzeba przefiltrować, aby usunąć jej naturalną mętność, powstałą w wyniku wytrącania się osadów i zawartości resztek owoców. Jak zrobić nalewki klarowne? Wystarczy przepuścić trunek przez sito o grubych oczkach, a następnie przez gazę lub filtr do kawy. Umyte wcześniej butelki na nalewki wypełnia się klarownym płynem. Powinniśmy je odstawić do barku i pozostawić na okres od jednego do sześciu miesięcy, aby dojrzały. 

Przepis na nalewkę z pigwy

Nalewka z pigwy, czyli pigwówka, jest słodka i pyszna. Trzeba ją jednak dobrze przygotować, aby zachwycała swoim smakiem. Dodatkowo należy pamiętać, że sama pigwa ma wiele zdrowotnych właściwości. Wspomaga odporność, jest naturalnym środkiem leczącym przeziębienie czy grypę. Sprawdza się na kaszel i ma wysoką zawartość witaminy C. Owoce pigwy to źródło wielu ważnych dla zdrowia związków mineralnych, m.in. wapnia, potasu, żelaza, miedzi, magnezu, fosforu itp. Nalewka z pigwy rozgrzewa, dlatego będzie dobra zimą, kiedy na dworze robi się mroźno.

Jak zrobić nalewkę z owoców pigwowca? Do jej wykonania potrzebujemy 1 l wódki, 1 kg pigwy oraz 0,5 kg cukru. Pigwę w pierwszej kolejności trzeba umyć, pozbawić ją nasion i pokroić na kawałki. Jest to dosyć twardy owoc, dlatego po pokrojeniu łatwiej puści soki. Pokrojoną pigwę umieszczamy w słoiku i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na 2‒3 dni, po czym dolewamy do niej wódkę. Zamykamy słoik i odstawiamy go na około 4 tygodni. 

Co kilka dni dobrze jest potrząsnąć słoikiem, aby smaki dobrze się wymieszały. Po przefiltrowaniu nalewki można ją przelać do butelek i pozwolić leżakować w ciemnym miejscu przez około 5 miesięcy. Po tym czasie będzie gotowa do spożycia. 

Nalewka z wiśni

Nalewka z wiśni, czyli domowa wiśniówka jest jedną z najbardziej lubianych tego typu nalewek. Jak zrobić nalewki z owoców wiśni? Standardowo w pierwszej kolejności należy wydrylować owoce i umyć je. Wkładamy wiśnie do butli, gąsiorka lub dużego szklanego naczynia. Poza naczyniem, w którym umieściliśmy owoce mieszamy z sobą około 600 ml dobrej jakości spirytusu i tyle samo przegotowanej wody. 

Po połączeniu płynów zalewamy mieszanką wydrylowany 1 kg dojrzałych wiśni, szczelnie zamykamy butelkę na nalewkę i odstawiamy ją w ciemne miejsce. Powinna tam stać około 4 tygodni. Później otwieramy ją i dolewamy do syropu 400 ml spirytusu. Nalewkę z wiśni znów szczelnie zamykamy i odstawiamy na 3 miesiące. Po tym czasie powinniśmy ją przefiltrować i przelać do butelek na nalewki. 

Kiedy przygotować domowe nalewki?

Okres na własnoręczne pędzenie domowych nalewek rozpoczyna się w środku lub pod koniec lata, kiedy na drzewach i krzewach są już owoce, z których można zrobić nalewkę. Jesienią trunki mogą dojrzewać w butelkach na nalewki, aby w długie, zimowe wieczory kusić swoim aromatem i przywodzić na myśl piękne, słoneczne, letnie dni. Domowe nalewki będą ozdobą barku i sposobem na ugoszczenie naszych gości czy członków rodziny.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie