Data modyfikacji:

Jak zrobić pompon? 

Pompony stały się ostatnio tak modnym dodatkiem, że nosimy je przy torebkach, butach, bluzkach czy czapkach, ozdabiamy nimi poduszki, koce i pościel, a nawet wykonujemy z nich urocze girlandy. Chcesz wiedzieć jak zrobić pompon? W poniższym wpisie podpowiadamy jak zrobić pompon z tiulu, włóczki lub bibuły oraz zdradzamy najlepsze techniki na ich wykonanie. 
jak zrobić pompon

Jak zrobić pompon z tiulu? 

O tym, jak zrobić pompon z klasycznej i znanej wszystkim włóczki, znajdziesz informację poniżej, a teraz zajmiemy się jego nietypową wersją. Pompony z tiulu to świetny dodatek do wnętrz, np. do pokoju dziecięcego (przeczytaj również: Pokój dziecięcy w duchu handmade - jak łatwo urządzić).

Możesz również ozdobić nimi balkon, a także organizowane przez ciebie przyjęcie, nawet to weselne. Pompon z tiulu doczep do opaski, a stworzysz modny dodatek dla małej dziewczynki. Możesz również przyszyć go do T-shirtu – romantyczna bluzka ze starej koszulki gotowa! Do zrobienia pomponu z tiulu będą ci potrzebne:


  • tiul
  • wstążka (najlepiej w tym samym kolorze co tiul)
  • nożyczki
  • książka
Zaczynajmy! Przygotowany tiul nawijasz na książkę. Jak wiadomo, każda z książek ma dłuższy i krótszy bok. W zależności od tego, jaki rozmiar tiulowego pompona chcesz wykonać, na taki bok nawijasz. Książka o szerokości 15 cm da takiej wielkości pompon, a taka o wysokości 30 cm będzie idealna do dekoracji właśnie w takim rozmiarze.

Im więcej tiulu nawiniesz, tym pompom będzie bardziej mięsisty. Polecam wykonać jeden średniej grubości i następnym razem zrobić ewentualnie bardziej lub mniej puchaty. Po nawinięciu tiulu ostrożnie zsuwasz go z książki.

Tak powstałą obręcz związujesz na środku wstążką lub kawałkiem tiulu. Powstała nam kokarda – rozetnij jej boki po obu stronach. Teraz ułóż pompon i nadaj mu kształt, ucinając wszelkie wystające końce.

Abyście mogli gdziekolwiek doczepić swój pompon, musicie dowiązać do jego środka wstążkę. A poniżej filmik instruktażowy, dzięki któremu zrobienie pompona z tiulu będzie jeszcze prostsze.

Jak zrobić pompon z bibuły? 

Kolejny hit to pompon z bibuły. Jest niezwykle prosty w wykonaniu, a przede wszystkim wygląda naprawdę efektownie.

Do wykonania pompona z bibuły potrzebne ci będą 2 rolki bibuły, wstążka i nożyczki. Teraz wytnij z bibuły 10 arkuszy. Jakiej wielkości? Wszystko zależy od wielkości i mięsistości jaką chcesz uzyskać.

Arkusze bibuły tniemy na prostokąty, gdzie ich krótszy bok odpowiada za wielkość/średnicę pompona, a dłuższy za jego objętość. Przykładowo do stworzenia dużego pompona najlepsze będą arkusze o wielkości 38x20 cm. Jeśli chcesz, aby twój pompon był średniej wielkości, to postaw na wymiary 32x15 cm.

Przeczytaj także: Fryzury na bok na wesele

Mały pompon stworzysz z arkuszy 27x10 cm. Arkusze ułóż jeden na drugim. Teraz przy ich krótszym boku zacznij składać je w harmonijkę. Jedno zgięcie harmonijki może mieć szerokość ok. 4 cm.

W przypadku małych pomponów lepiej 2 lub 3 cm. Aby nasz pompon nie był kanciasty, należy zaokrąglić krawędzie harmonijki nożyczkami.

Twoja harmonijka jest gotowa, więc teraz pora przewiązać ją w połowie wstążką. Czas na formowanie pompona. Zacznij oddzielać jeden arkusz od drugiego, rozkładając warstwy twojej dekoracji i formuj kulę. Gotowe! Poniższy filmik jeszcze bardziej ułatwi sprawę. 

Przeczytaj także: Jak zrobić koc z wełny czesankowej?

Jak zrobić pompon z włóczki? 

Jedyne czego potrzebujesz to włóczka, 2 gilzy po papierze toaletowym i nożyczki. A teraz patrz i twórz – tak proste pompony mogą zrobić nawet dzieci!
Powyższy pompon jest zdecydowanie za duży i chcielibyście zrobić mały pomponik, np. do ozdobienia dziecięcych ubranek czy mniejszych dodatków? Wtedy przyda ci się widelec, nożyczki i rzecz jasna włóczka.

Przełóż włóczkę pomiędzy środkowymi ząbkami widelca, a następnie zacznij nawijać ją dookoła sztućca. Im więcej włóczki nawiniesz, tym pompon będzie bardziej puchaty. Teraz ostrożnie ściągnij nawiniętą włóczkę z widelca i przewiąż ją pośrodku. Rozetnij boki, ułóż pompon i gotowe!