Data publikacji:

Makrama na ścianę. Jak zrobić? 

Makrama to przepiękna ozdoba ścian, która jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Świetnie uzupełni wnętrza naturalne z dodatkami w stylu boho, ale także doda przytulności w pokoju dziecięcym, a nawet... na balkonie. Podoba ci się makrama na ścianę? Jak zrobić taki dodatek i jaki sznurek do makramy będzie najlepszy? Zapraszamy do naszego poradnika. 

Makrama na ścianę – jak zrobić? Wybieramy sznurek do makramy

Zanim krok po kroku wyjaśnimy ci, jak zrobić przepiękną makramę, najpierw skupmy się na materiale, z którego będziesz ją wykonywać. Makrama DIY prezentuje się pięknie wyłącznie wtedy, kiedy wykonasz ją z odpowiedniego sznurka. To właśnie od jego rodzaju, ale także grubości, zależy efekt finalny. Jaki zatem wybrać? Przede wszystkim stawiaj na sznurki z włókien naturalnych, czyli konopi, sizalu oraz bawełny.

Wybieraj sznurki plecione. Co z grubością? Dla początkujących sprawdzi się taki od 3 do 5 mm (pamiętaj przy tym, że do większej makramy lepiej sprawdzi się grubszy sznurek, czyli 5 mm). Oczywiście to tylko polecenie, więc przed rozpoczęciem makramy kup nieco więcej sznurka, aby móc sobie go przetestować. Jeśli wybrany model źle ci się wiąże i masz z nim problemy już na początku, to po prostu zmień wybór i spróbuj z czymś innym. 

Makrama DIY – wzory, instrukcja krok po kroku

Tak naprawdę każda makrama może być inna i wyjątkowa, a sposobów jej wiązania znajdziesz w sieci niezliczoną ilość. Dzisiaj przygotowaliśmy dla ciebie kilka instrukcji. Pierwsza z nich pozwoli ci wykonać poniższą makramę:

Do jej wykonania będziesz potrzebować:

 • około 40 m sznurka
 • kij, na którym zawiesisz makramę,
 • stojak (np. stojący wieszak na ubrania – ułatwia on pracę),
 • nożyczki,
 • karabińczyki,
 • miarkę.

A teraz pora na tutorial:


Pamiętaj przy tym, że taką makramę możesz wykonać również w większej wersji – wystarczy połączyć kilka mniejszych makram ze sobą. Na początek jednak, powyższy wzór będzie idealny. A teraz kolejna makrama, która skradła nasze serca:

Do wykonania powyższej makramy niezbędne ci będą:

 • stojak,
 • kijek do makramy,
 • nożyczki,
 • karabińczyki,
 • 30 m sznurka. 
Ta makrama będzie znacznie bardziej pracochłonna, ale przy tym o wiele bardziej efektowna. Jej całkowite wymiary po skończeniu zaplatania to 75 x 90 cm. 

Podoba ci się wiszący kwietnik na ścianę z makramy? To niebanalna dekoracja, która przepięknie wyeksponuje twoje rośliny i nada wnętrzu charakter. Ponadto wykonanie takiego kwietnika wcale nie jest trudne. Co będzie ci potrzebne? Przede wszystkim około 20 metrów sznurka, metalowe kółko, nożyczki i oczywiście roślina w osłonce na doniczkę. Poniżej znajdziesz tutorial. 

Makrama – sploty dla początkujących, które warto znać, aby zacząć tworzyć własne projekty

Aktualnie znajdziesz w sieci mnóstwo tutoriali już z gotowymi makramami, które wystarczy jedynie odtworzyć i cieszyć się piękną ozdobą na ścianie. Chcielibyście jednak zaprojektować coś swojego? To prostsze niż sądzicie, a wystarczy poznać jedynie kilka podstawowych splotów. Poniżej tutorial, jak wykonać kilka z nich:

Jak widzisz z makramy możesz stworzyć naprawdę wiele różnych ozdób do domu i to nie tylko na ścianę. Rozpoczynając swoją przygodę z zaplataniem, pamiętaj o jednym – nauka czyni mistrza. Nie zniechęcaj się i ćwicz każdy z projektów. Na początku możesz skorzystać z gotowych tutoriali, a później zacząć projektować makramy samemu, tworząc tym samym niepowtarzalne ozdoby. Szukasz gotowych makram? Poniżej przygotowaliśmy kilka dekoracji dla osób, które nie czują się na siłach, aby tworzyć makramy samodzielnie. 

A tobie jak podobają się ozdoby z makram? Masz zamiar coś wykonać samodzielnie?

Autor: Klaudia Borycka