Pracę rozpoczynamy od utworzenia pętelki. Następnie dziergamy sześć oczek łańcuszka i zamykamy obieg ścisłym oczkiem.
W kolejnym kroku należy sformować cztery kolejne oczka, które rachujemy jako słupek podwójnie nawijany. Następnie wykonujemy trzy takie słupki, przedzielając je trzema oczkami łańcuszka. Pracę tę powtarzamy do momentu zamknięcia obwodu ścisłym oczkiem.
Kolejny etap ponownie rozpoczynamy pętelką, dziergamy kolejnych sześć oczek łańcuszka i zamykamy okrążenie ścisłym oczkiem. Po czym tworzymy trzy słupki w postaci oczek łańcuszka, liczonych jako słupek dwa razy nawijany i przedzielamy je trzema oczkami łańcuszka. Po zamknięciu okrążenia całość zamykamy oczkiem ścisłym.
Następne oczko ścisłe robimy nad słupkiem z ukończonego już okrążenia i rozpoczynamy nadawanie naszej śnieżynce łuków. Kolejne okrążenie rozpoczynamy od czterech oczek szeregu i trzech dwa razy nawijanych słupków. Proces ten kontynuujemy na każdym łuku śnieżynki, aż do zakończenia okrążenia. Z kolei wykonaną całość zamykamy półsłupkiem.
Wykonanie śnieżynki - kolejne etapy
W kolejnym kroku, po uchwyceniu słupka z poprzedniego obejścia, dziergamy półsłupek i przenosimy się na łuk, na którym tworzymy kolejne dwa półsłupki. Następnie robimy dziewięć oczek łańcuszka. Na końcu kontinuum przewlekamy pętelkę i oczywiście zamykamy oczkiem ścisłym. I ponownie wykonujemy kolejne dwa półsłupki, a w kolejnym kroku już dwanaście oczek łańcuszka, które również wykańczamy oczkiem ścisłym.
W dalszej kolejności, po kolejnym wykonaniu dwóch półsłupków, ponownie tworzymy łańcuszek, złożony tym razem z piętnastu oczek, zamkniętych w pętelkę oczkiem ścisłym.
W następnych etapach wykonujemy te same czynności, rozpoczynając od dwóch półsłupków, ale zmniejszając liczbę oczek łańcuszka najpierw do dwunastu, a następnie do dziewięciu. Tak uporządkowany szyk powtarzamy na każdym kolejnym łuku, aż do końca okrążenia.
W etapie końcowym tworzymy sznureczek przez nawinięcie kilkudziesięciu oczek łańcuszka i zamykamy go pętelką, wykorzystując półsłupki z sąsiedniego łuku.
Po całkowitym wyszydełkowaniu śnieżnej gwiazdki, należy ją usztywnić, by trwale zachowała kształty. W tym celu można ją wykrochmalić lub ewentualnie nadać jej formę przy pomocy szpilek, dzięki którym ponaciągamy ramiona śnieżnej gwiazdy.
Śnieżynka jest tylko jednym z wielu pomysłów na ozdoby choinkowe na szydełku. Osoby bardziej wtajemniczone mogą się pokusić o wykonanie szeregu innych, ciekawych i oryginalnych dekoracji.