Data modyfikacji:

Jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku?

 Okres świąt Bożego Narodzenia jest chyba jednym z najpiękniejszych w roku. Cudownie przyozdobione choinki, które nadają magii temu okresowi, są świąteczną podstawą i powodem do dumy w każdym domu. Jak zatem wykonać ozdoby choinkowe, by drzewko było nie tylko piękne, ale i niepowtarzalne? Jednym z pomysłów na wyjątkowe i oryginalne drzewko są ozdoby szydełkowe na choinkę. Z pewnością dekoracje takie będą przyciągać wzrok i wzbudzać podziw oglądających. Zatem, jakie wybrać i jak zrobić ozdoby choinkowe na szydełku?
ozdoby na choinkę

Szydełkowe ozdoby na choinkę

 Pomysłów na wykonanie ozdób choinkowych jest multum. Począwszy od dekoracji, które nie wymagają zbyt zaawansowanych umiejętności, poprzez bombki choinkowe na szydełku, po ozdoby, których wykonanie jest możliwe przez bardziej wtajemniczonych w sztukę szydełkowania. Jednym ze szczególnych i prostych pomysłów do sporządzenia, zarówno dla początkujących, jak i dla wprawionych w szydełkowaniu, są ozdoby choinkowe na szydełku w postaci śnieżynek, które imitują płatki śniegu.

Szydełkowe ozdoby choinkowe – wykonanie śnieżynki

Do wykonania śnieżynek należy przygotować:
  • bawełnianą jasną, a najlepiej białą włóczkę bądź kordonek,
  • metalowe lub akrylowe szydełko 1-2 mm,
  • nożyczki,
  • szpilki,
  • krochmal.
Idealnym kordonkiem do wykonania śnieżynki jest dostępny na Ceneo.pl śnieżnobiały kordonek, o wdzięcznej nazwie Madame Tricote Kordonek Maxi 1000 Biały.
Pracę rozpoczynamy od utworzenia pętelki. Następnie dziergamy sześć oczek łańcuszka i zamykamy obieg ścisłym oczkiem.

W kolejnym kroku należy sformować cztery kolejne oczka, które rachujemy jako słupek podwójnie nawijany. Następnie wykonujemy trzy takie słupki, przedzielając je trzema oczkami łańcuszka. Pracę tę powtarzamy do momentu zamknięcia obwodu ścisłym oczkiem.

Kolejny etap ponownie rozpoczynamy pętelką, dziergamy kolejnych sześć oczek łańcuszka i zamykamy okrążenie ścisłym oczkiem. Po czym tworzymy trzy słupki w postaci oczek łańcuszka, liczonych jako słupek dwa razy nawijany i przedzielamy je trzema oczkami łańcuszka. Po zamknięciu okrążenia całość zamykamy oczkiem ścisłym.

Następne oczko ścisłe robimy nad słupkiem z ukończonego już okrążenia i rozpoczynamy nadawanie naszej śnieżynce łuków. Kolejne okrążenie rozpoczynamy od czterech oczek szeregu i trzech dwa razy nawijanych słupków. Proces ten kontynuujemy na każdym łuku śnieżynki, aż do zakończenia okrążenia. Z kolei wykonaną całość zamykamy półsłupkiem.

Wykonanie śnieżynki - kolejne etapy

W kolejnym kroku, po uchwyceniu słupka z poprzedniego obejścia, dziergamy półsłupek i przenosimy się na łuk, na którym tworzymy kolejne dwa półsłupki. Następnie robimy dziewięć oczek łańcuszka. Na końcu kontinuum przewlekamy pętelkę i oczywiście zamykamy oczkiem ścisłym. I ponownie wykonujemy kolejne dwa półsłupki, a w kolejnym kroku już dwanaście oczek łańcuszka, które również wykańczamy oczkiem ścisłym.

W dalszej kolejności, po kolejnym wykonaniu dwóch półsłupków, ponownie tworzymy łańcuszek, złożony tym razem z piętnastu oczek, zamkniętych w pętelkę oczkiem ścisłym.

W następnych etapach wykonujemy te same czynności, rozpoczynając od dwóch półsłupków, ale zmniejszając liczbę oczek łańcuszka najpierw do dwunastu, a następnie do dziewięciu. Tak uporządkowany szyk powtarzamy na każdym kolejnym łuku, aż do końca okrążenia.

W etapie końcowym tworzymy sznureczek przez nawinięcie kilkudziesięciu oczek łańcuszka i zamykamy go pętelką, wykorzystując półsłupki z sąsiedniego łuku. Po całkowitym wyszydełkowaniu śnieżnej gwiazdki, należy ją usztywnić, by trwale zachowała kształty. W tym celu można ją wykrochmalić lub ewentualnie nadać jej formę przy pomocy szpilek, dzięki którym ponaciągamy ramiona śnieżnej gwiazdy.

Śnieżynka jest tylko jednym z wielu pomysłów na ozdoby choinkowe na szydełku. Osoby bardziej wtajemniczone mogą się pokusić o wykonanie szeregu innych, ciekawych i oryginalnych dekoracji.

Ozdoby bożonarodzeniowe na szydełku - skarbnica pomysłów

 Wśród wielu dekoracji bożonarodzeniowych, do nieskomplikowanych dla wprawionych w sztuce szydełkowania należą między innymi: ażurowe i tradycyjne bombki, mini choinki, serduszka, aniołki, dzwoneczki, mini czapeczki mikołajowe, mini mikołajki czy imitacja lampek choinkowych na sznurku. Ważnym jest, by nie przesadzić z różnorodnością kolorów.

Zbyt duża ilość barw na drzewku stworzy pozory „krzykliwości” i na dłuższą metę będzie męczyć wzrok. Zatem, wybierając dekoracje choinkowe, barwy ozdób należy łączyć kolorami, które doskonale ze sobą współgrają, tworząc spójną, „miłą dla oka” całość. Wiecznie modnym zestawem kolorystycznym „królującym” na bożonarodzeniowych drzewkach jest połączenie czerwieni, zieleni i złota. Przy czym każdy z kolorów posiada swoją symbolikę. Z kolei wspólnie oznaczają życzenie miłości, nadziei i dobrobytu.

Bombki na choinkę na szydełku - propozycje dla osób nieszydełkujących

 W przypadku, kiedy nie potrafimy, nie chcemy bądź po prostu nie możemy wykonać samodzielnie dekoracji, zawsze pozostaje możliwość zakupu. Na rynku istnieje szeroki wachlarz propozycji ozdób bożonarodzeniowych na szydełku. Jednym z ciekawszych wzorów są ręcznie robione szydełkowe gwiazdki, dostępne w serwisie Ceneo.pl. Ich oryginalny kształt z pewnością przykuje uwagę.

Ozdoby choinkowe na szydełku - krótkie podsumowanie

 Jednakże bez względu, na jaki rodzaj ozdób choinkowych się zdecydujemy, najważniejszym jest, by zachwycała ona nas samych i domowników. Przyozdobiona umiarkowanie kolorowo, dyskretnie wprowadzała w nastrój świąteczny i zapowiadała obietnicę udanych i radosnych świąt. Boże Narodzenie to przecież jedyny i wyjątkowy w roku czas radości i miłości. Najważniejsze są w nim więzy rodzinne i wspólnie spędzony czas.
Autorka: Katarzyna Wendzonka