Data publikacji:

Regał ze skrzynek: jak zrobić? Pomysły na aranżacje

Wykonanie regału ze skrzynek to proste zadanie, któremu sprosta nawet niedoświadczony domowy majsterkowicz. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia warsztatowe oraz kilka skrzynek, aby samodzielnie przygotować efektowną szafkę nocną czy regał na książki ze skrzynek. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz garść wskazówek. 

Gdzie pasuje regał ze skrzynek drewnianych?

Regały ze skrzynek i inne meble tego typu świetnie komponują się z wnętrzami utrzymanymi w stylu skandynawskim, boho czy industrialnym. Skrzynki wykonane są często z surowego drewna i mają nieskomplikowaną geometryczną formę, dlatego idealnie wpisują się w estetykę stylów, które opierają się na prostocie i naturalnych materiałach. Możesz je wykorzystać w aranżacji różnych pomieszczeń w swoim domu.

  • Regał ze skrzynek w pokoju dziennym może być idealnym miejscem do wyeksponowania kolekcji książek. Dobrze wykonana konstrukcja tego typu jest stabilna, więc nawet jeśli masz spory zbiór, regał sprawdzi się znakomicie.
  • W sypialni regał ze skrzynek może pełnić funkcję szafki nocnej. Masz tu dużą dowolność w wyborze projektu. Jeśli rama łózka jest niska, możesz wykorzystać nawet tylko jedna skrzynkę lub dwie.

  • W aranżacji łazienki ciekawym pomysłem będzie wykonanie ściennych regałów ze skrzynek, które zapewnią ci powierzchnię do przechowywania łazienkowych przyborów i kosmetyków. Zamiast regału ściennego z powodzeniem możesz postawić na model wolnostojący, który równie efektownie urozmaici całość.
  • Na balkonie i tarasie regały ze skrzynek będą dobrym sposobem na wyeksponowanie dekoracji i roślin ozdobnych. Zanim jednak własnoręcznie wykonane meble trafią na twój zewnętrzny salon, zabezpiecz drewno impregnatem, dzięki czemu uodpornisz je na działanie wilgoci.

Jak zrobić regał ze skrzynek?

Praca przy przygotowaniu regału ze skrzynek nie jest skomplikowana. Przede wszystkim zwróć uwagę na skrzynki, z których powstanie mebel. W sprzedaży znajdziesz modele z surowego drewna, które należy na początek zeszlifować, aby materiał był miły w dotyku i dobrze się prezentował. Alternatywą są skrzynki już oszlifowane, w których powierzchnia drewna jest gładka i pozbawiona nierówności.

Potrzebne narzędzia:

  • wkrętarka,
  • szlifierka,
  • skręty do drewna,
  • płaskowniki stalowe,
  • ewentualnie bejca do drewna lub inny preparat i akcesoria malarskie.

Pierwszy krok to przygotowanie skrzynek. Jeśli wykonane są z surowego drewna, materiał na początek trzeba zeszlifować. W tym celu możesz użyć szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej, dzięki którym szybko uporasz się z problemem. Na początek postaw na krążki ścierne z papierem gruboziarnistym, aby pozbyć się większych nierówności, a następnie drobnoziarniste do szlifowania wykończeniowego. Po wygładzeniu drewna, odpyl je i pomaluj. W tym przypadku dobrze sprawdzi się zabezpieczający impregnat lub bejca.

Następnie dopasuj do siebie skrzynki. Sprawdź, jaki układ poszczególnych elementów składowych regału będzie najkorzystniejszy. Skrzynki mogą być układane poziomo czy pionowo lub naprzemiennie, więc możesz efektownie pokombinować z układem.

Gdy już wypracujesz idealny wygląd regału ze skrzynek, czas sięgnąć po wkrętarkę, wkręty oraz płaskowniki. Elementy montażowe przytwierdź w tylnej części regału oraz z boku w miejscach, gdzie stykają się ze sobą dwie skrzynki. Dzięki temu cała konstrukcja będzie stabilna.

Regał ze skrzynek świetnie komponować się będzie z meblami wykonanymi z europalet, więc jeśli chcesz taki mebel użyć w stylizacji pokoju dziennego, dobrym towarzystwem dla niego będzie np. stolik kawowy wykonany z palet. Z kolei w sypialni szafki nocne ze skrzynek będą efektownym uzupełnieniem dla ramy łóżka z palet.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny