Data publikacji:

Jak uszyć prostą maseczkę ochronną?

Maseczka ochronna stała się jednym z obowiązkowych elementów naszej codziennego wyposażenia, bez którego nie wejdziemy do sklepów, urzędów, restauracji czy punktów usługowych. Jednorazowe maseczki szybko zaśmiecają środowisko i są mało opłacalne, dlatego warto pomyśleć o maseczce wielorazowej, którą po użyciu wystarczy uprać i zostawić do wyschnięcia. A gdyby zrobić taką samemu? Jak uszyć prostą maseczkę ochronną? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zobacz, jakie to proste!
jak uszyc prosta maseczke

Jakie cechy powinna posiadać dobra maseczka ochronna?

Maseczka ochronna powinna przede wszystkim zabezpieczać w jak najwyższym stopniu przed wirusami, którymi możesz się zarazić drogą kropelkową. W obecnej sytuacji jest to zalecana ochrona zmniejszająca ryzyko zarażenia siebie bądź innych koronawirusem. Maseczka powinna być na tyle szczelna, aby w możliwie najwyższym stopniu zapewniała zabezpieczenie oraz na tyle przewiewna, by umożliwiała swobodne oddychanie. Znalezienie kompromisu pomiędzy tymi dwoma cechami to klucz do posiadania dobrej maseczki ochronnej. Niezwykle ważny jest więc materiał, z którego zostanie ona wykonana. Dobrze, jeśli jest on również wytrzymały, aby uszyta z niego maseczka mogła ci ciągle służyć w wysokiej jakości nawet po wielu praniach. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym wypadku bawełna. Jeśli zdecydujesz się na ekologiczne włókna, dodatkowo możesz przyczynić się dla dobra naszej planety.

Istotna jest również sama konstrukcja maseczki. Najlepsza jest taka, która dobrze przylega do twarzy, ale nie powoduje podrażnień. Z tego względu warto przygotować sobie maseczkę z zakładkami. Doskonale sprawdzi się taka z trzema zakładkami, ale w ostateczności dwie również się nadadzą.

Trudno również pominąć kwestię samego designu takiej maseczki. Uszycie jej własnoręcznie umożliwia wybranie takiego materiału, który będzie doskonale pasować do ulubionej bluzki, sukienki lub spodni.

Jak uszyć prostą maseczkę? Instrukcja krok po kroku dla każdego

Potrzebne materiały:
 • dwa kawałki bawełnianego materiału (o wymiarach 20 x 20 cm),
 • dwa kawałki gumki (17 cm),
 • kilka szpilek do pomocy,
 • igła i nitka.

Jak zrobić prostą maseczkę? Opis

 • Połóż jeden na drugim kawałki materiałów. Wzór powinien być widoczny po ich zetknięciu się ze sobą. „Lewa” strona powinna być w środku.
 • Weź igłę i nitkę. Obszyj trzy z czterech boków prostym ściegiem. Powinien znajdować się około 5 mm od krawędzi materiału.
 • Wywlecz materiał na drugą stronę.
 • Złap około 1 cm materiału przy niezszytych razem brzegach i zawiń go do środka. W razie problemów zawsze możesz pomóc sobie szpilkami.
 • Podobnie jak pozostałe brzegi, zszyj i ten około 5 mm od krawędzi materiału.
 • Zrób zakładki na materiale i przytrzymaj je za pomocą szpilek.
 • Zszyj po prawej i lewej stronie przygotowywaną maseczkę tak, aby utrwalić zakładki w materiale.
 • Przygotuj gumki, najlepiej płaskie, ewentualnie satynowe i doszyj je po bokach.
 • Gotowe! Zanim jednak ją założysz, powinieneś ją uprać.
 • Po upraniu nie zapomnij uprasować swojej nowej maseczki.

Jak pielęgnować maseczkę?

Maseczka będzie ci służyć przez długi czas, pod warunkiem, że będziesz odpowiednio o nią dbać. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że aby maseczka faktycznie mogła ochraniać przed wirusami, powinieneś ją uprać po każdym użyciu. Równie ważne jest prasowanie, ponieważ gorąca temperatura przyczyni się nie tylko do jej estetycznego wyglądu, ale również do usunięcia drobnoustrojów. Czysta i zdezynfekowana maseczka to także metoda na to, aby na twarzy zasłoniętej materiałem nie pojawiały się niedoskonałości.
Autor: Agnieszka Ragus