Data publikacji:

Jak zapakować książkę na prezent? Pomysły na zapakowanie książki na prezent

Książka nie tylko jest doskonałym prezentem samym w sobie, ale także jest rzeczą, którą stosunkowo łatwo zapakować, nie hamując przy tym wyobraźni. Jak zapakować książkę na prezent, aby pięknie się prezentował i wzbudzał pozytywne skojarzenia? Zapoznaj się z naszymi instrukcjami i zaskocz swoich najbliższych wyjątkowo wyglądającym upominkiem!
jak zapakować książkę na prezent

Jak zapakować książkę na prezent?

Sposobów na to, jak ładnie zapakować książkę, jest co najmniej kilka. Poniżej prezentujemy jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów, dzięki któremu możemy również zapakować prostokątne i kwadratowe pudełka. To opcja zarazem bardzo prosta, jak i efektowna.

Potrzebujesz: ozdobnego papieru do pakowania, nożyczek zwykłej taśmy klejącej i dwustronnej taśmy klejącej. Dodatkowo możesz również przygotować wstążkę.
Zacznij od wymierzenia niezbędnej wielkości papieru. Na wąskich brzegach (na górze i dole książki) zadbaj o to, aby papieru zostało około dwa razy tyle niż jej grubość. Oznacza to, że jeśli książka ma grubość około 7 cm, powinieneś zostawić około 14 cm do dalszych prac.


Przeczytaj także: Jak zapakować prezent w papier? A jak bez papieru?


Następnie przejdź do przymierzania dłuższego boku. Niech jedna okładka leży w całości na papierze, a drugą przykryj od góry papierem około 3 cm od dłuższej krawędzi. Owiń resztę pudełka w papier i również zostaw około 2-3 cm. Zbędny materiał odetnij.

Jak zapakować książkę w papier? Po prostu ułóż książkę na środku kawałka i zacznij ją w niego zawijać. Końcówkę materiału zabezpiecz taśmą klejącą. Następnie zawiń rogi prezentu do środka. Z każdej strony dokładnie dociśnij papier do brzegów książki. Przekręć upominek na drugą stronę i powtórz czynność. Ewentualny nadmiar papieru odetnij, a powstałe skrzydełka zacznij składać do środka. Na koniec zabezpiecz je taśmą klejącą. Całość udekoruj wstążkami i kokardami.

Naturalne pakowanie książki 

Możesz również wypróbować opcję bardziej minimalistyczną: w tym celu ozdobny papier zastąp zwykłym papierem pakowy, zwykłą taśmę klejącą specjalną papierową, a taśmę klejącą jutowym sznurkiem. Jednak żeby nie było tak nudno, dopełnij całość nie tylko wstążką, ale również jakimś ozdobnym akcentem. Świetnie w tym celu sprawdzą się szyszki, malutkie gałązki (np. jarzębiny) lub suszone kwiaty. Taki sposób zapakowania przypadnie do gustu szczególnie osobom dbającym o środowisko.

Jak zapakować książkę w celofan?

Do zapakowania książki na prezent dobrze nadaje się również celofan. Daje on duże pole do popisu, jeśli chodzi o dodatki dołączone do środka. Od czego zacząć?

Przygotuj odpowiednio duży kawałek celofanu – na tyle duży, że jak położysz na nim książkę, to z każdej jej strony bez problemu złapiesz i zawiążesz cały materiał, np. wstążką lub sznurkiem.
Jeśli książka nie posiada grubej oprawy, dobrze sprawdzi się podłożenie grubszej tektury pod prezent.

Chociaż celofan jest mniej „tajemniczy” niż papierowe opakowanie, stwarza wiele możliwości kompozycji głównego podarku z mniejszymi. Dorzuć do środka cukierki, ciasteczka, orzechy, a nawet świeczkę. Przewiąż wszystko od góry wstążką i zawiąż kokardę.

Jak ładnie zapakować książkę?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jak możesz zapakować książkę, koniecznie poszukaj więcej informacji (przede wszystkim tutoriali) o furoshiki. Jest to japońska sztuka pakowania różnych rzeczy w tkaniny. W ten sposób można obwijać nie tylko książki, ale także np. słoiki, słodycze, a nawet drugie śniadanie. 

Furoshiki ma szansę stać się modnym sposobem na pakowanie upominków wśród osób wyjątkowo dbających o dobro naszej planety. Książki zawija się w końcu w wielorazowy kawałek materiału, który z powodzeniem może być użyty w przyszłości do pakowania innych prezentów bądź jedzenia na wynos.


Autor: Agnieszka Ragus