Bardzo popularną dekoracją do domu jest girlanda. Można nią ozdobić parapet, kinkiet, oparcie sofy, narożnika czy też poręcz przy schodach. Doskonale sprawdza się także jako dekoracja tarasu. Girlandy można tworzy z przeróżnych materiałów. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zrobić girlandę na różne sposoby.
Girlandę niewątpliwie można stworzyć bardzo szybko i samodzielnie. Jest to prosta, ale i bardzo tania dekoracja, która zachwyca estetyką w każdym centymetrze. Tak naprawdę girlanda to nic innego jak sznurek, na którym zawiesza się poszczególne elementy dekoracyjne. Już samo jej wykonanie może sprawić wiele przyjemności i frajdy. W końcu dekoracje, które wykonuje się własnoręcznie, darzy się największym sentymentem.
Girlanda z balonów jest świetną dekoracją urodzinową, a nawet ślubną. Można przygotować ją w formie łuku bądź też po prostu zawiesić balony w różnym kolorze na płóciennym sznurku. Na samym początku na pewno należy przygotować balony w różnym kolorze i odcieniu. Po nadmuchaniu ich końcówki trzeba zawiązać na pętelki. Następnie związujemy dwa balony ze sobą za pomocą ich końcówek. W kolejnym kroku układamy je prostopadle do siebie.
W następnym etapie wystarczy już tylko owinąć ich środki. Dzięki temu uzyska się tzw. czwórkę, czyli szerszą girlandę. Pozostaje już tylko połączenie ze sobą czwórek za pomocą żyłki bądź też sznurka płóciennego. Możecie przedłużać girlandę tak długo aż będzie miała wystarczającą długość. Z girlandy balonowej można tworzyć również przestrzenne litery i cyfry, które będą ozdobą np. sali weselnej.
Organizujecie przyjęcie dla dzieci? Chcecie stworzyć tanie, ale efektowne dekoracje? Postawcie na girlandę z bibuły. Jej wykonanie jest niezwykle proste. Wystarczy skleić ze sobą pod kątem prostym dwa paski bibuły. Następnie składamy je naprzemiennie na zakładkę: do góry i w lewo, w dół i w prawo. W ten sposób powstaje nam efektowna girlanda z bibuły. Można wykorzystać dwa kolory lub zdecydować się na model jednokolorowy.
Taką girlandę można wykonać z bibuły krepowej, a także wcześniej postrzępionej. W drugim przypadku zyskamy dekorację w stylu boho. Warto podkreślić, że girlanda z bibuły sprawdzi się nie tylko na przyjęcie, bo będzie można ją wykorzystać także jako piękną, ręcznie robioną ozdobę choinkową. Takie dekoracje znów wracają do łask. Kiedy już złożysz bibułę do końca, sklejasz znów końcówki, aby złożona dekoracja zachowała trwałość.
Dekoracje wykonane z naturalnych kwiatów są wyjątkowe i zachwycające. Przygotowanie girlandy z kwiatów wymaga na samym początku wybrania najlepszych kwiatów. Naszym zdaniem doskonale sprawdzą się goździki. Potrzebne będą także nożyczki oraz żyłka. Rzecz jasna na początku obliczamy, ile będziemy potrzebować kwiatów. Wycinamy pąki i już na tym etapie przygotowujemy żyłkę.
Osadzamy ją w oku igły, następnie nawlekamy pęczek na linkę, zawsze w najgrubszym miejscu kwiatu. Gdy goździk znajduje się już na lince, wiążemy węzełek i ponownie nawlekamy kolejny kwiatek. Alternatywą dla prawdziwych kwiatów mogą być sztuczne, a nawet takie wykonane z papieru. Oczywiście w przypadku kwiatów papierowych praca jest bardziej czasochłonna, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać efekt 3D.
Wykonywanie girlandy z papieru jest miłym sposobem spędzania wolnego czasu, a także sposobem spędzania czasu z dziećmi. Można wykonać girlandę z origami, choć wymaga to znajomości tej sztuki. Najlepiej naszym zdaniem postawić na girlandę kwiatową z papieru. Do jej wykonania potrzebny jest papier w różnych kolorach, następnie karton i dziurkacz. Przydadzą się też nożyczki, pistolet do klejenia na gorąco, zszywacz i ewentualne szablony.
Na samym początku należy przygotować papier o wymiarach 22 x 28 mm. Składamy go na pół, następnie mocujemy. W ten sposób powstaje płatek. Wystarczy mu tylko nadać odpowiedni kształt i gotowe. Ponownie wykonujemy tę czynność aż do czasu, gdy uzyskamy odpowiednią ilość płatków kwiatowych, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. Wycinamy koło, które będzie środkiem kwiatu i łączymy z liśćmi, następnie mocujemy na żyłce za pomocą igły. Czynność powtarzamy aż do uzyskania girlandy.
Jesień to piękna pora roku, która ofiarowuje nam szereg darów natury. Można je wykorzystać właśnie do wykonania girlandy. Świetnie sprawdzi się girlanda z liści, a także girlanda z szyszek. Można również połączyć je na jednej girlandzie i uzupełnić np. o jarzębinę. Wykonanie takiej girlandy jest niezwykle proste. Wystarczy zaopatrzyć się w żyłkę z ostrym końcem lub sznurek lniany z grubą igłą. Pozostaje już tylko nawlec poszczególne elementy. Sznurek lub żyłkę można ozdobić dodatkowo zieloną bibułką. Warto wykorzystywać różne kolory liści, aby dekoracja była jeszcze efektowniejsza. Do jesiennej girlandy można jeszcze wykorzystać żołędzie, kasztany, a także orzechy czy suszone owoce i grzyby. Taka girlanda może być nawet ozdobą choinkową.
Girlanda jest niewątpliwie piękną dekoracją domu. Girlanda na taras czy na okno może być wykonana także z użyciem żarówek dekoracyjnych. W tym przypadku należy wybrać przewód z odpowiednimi gwintami, a także dopasowane do nich dekoracyjne żarówki. Oczywiście można zdecydować się także na gotowe girlandy z oświetleniem LED. Mogą się one składać z kolorowych żarówek czy nawet takich, które zmieniają swoje barwy. Dzięki ich zastosowaniu na tarasie nie trzeba korzystać z oświetlenia zewnętrznego czy też punktowego.
Ciekawym wyborem mogą być także żarówki dekoracyjne z efektem ściemniania czy też diodami ułożonymi w taki sposób, że tworzą wzór iskrzących się drobinek. Każda girlanda upiększa dom i nadaje mu określony charakter. W ten sposób można dodać wnętrzu w stylu minimalistycznym więcej polotu albo podkreślić charakter rustykalnej aranżacji, wybierając girlandę stworzoną z darów natury.