Data publikacji:

Jak zrobić wiatrak ogrodowy? Poradnik krok po kroku

Wiatrak ogrodowy staje się nie tylko ozdobą, ale i potrzebnym elementem wystroju. Zachwyca swoim wyglądem i rewelacyjnie komponuje się z aranżacją naszego podwórza. Coraz częściej chcemy zobaczyć go i we własnym ogrodzie. Podpowiadamy więc, jak zrobić wiatrak ogrodowy. Czeka nas nie tylko zabawa, ale i wspaniałe efekty.
jak zrobic wiatrak ogrodowy

Wyzwanie dla odważnych

Własnoręczne wykonanie wiatraka ogrodowego nie należy do najłatwiejszych zajęć. To wyzwanie dla odważnych majsterkowiczów, którzy chcą się sprawdzić w nowej roli. Nasz wiatrak może pełnić kilka funkcji. Jeśli nie zależy nam na jego działaniu, wystarczy skupić się tylko na walorach estetycznych. W końcu będzie on pełnił jedynie funkcję dekoracyjną. Możemy również wybrać model, który nie tylko świetnie będzie wyglądać, ale i działać. Wiatrak ogrodowy może nas informować o danych meteorologicznych lub stanowić skuteczny odstraszacz dla szkodników. Jego charakterystyczne buczenie sprawia, że krety i nornice nie będą się zbliżać.

Wybór materiału

Najczęściej możemy dostrzec wiatraki drewniane. Wyglądają ciekawie i doskonale się sprawdzają. Jeśli zależy nam na ich długotrwałym działaniu, musimy pamiętać o zabezpieczeniu każdego z elementów. Drewno jest szczególnie wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych. Nieodpowiednia impregnacja lub jej brak sprawią, że wiatrak stanie się tylko elementem wyposażenia ogrodu na zaledwie jeden sezon. Oczywiście możemy również zdecydować się na inny materiał. Doskonale sprawdzą się tutaj metal lub tworzywa sztuczne, głównie plastik. Ten ostatni materiał jest szczególnie łatwy w obróbce. Przy odrobinie wsparcia nawet kilkuletnie dziecko będzie w stanie skonstruować najprostszy z wiatraków.

Drewniany wiatrak ogrodowy

Drewniane wiatraki ogrodowe doskonale komponują się w roślinnym otoczeniu. Jeśli zależy nam na wykonaniu stabilnego budynku, który będzie odporny na silny wiatr czy śnieg, to budowę powinniśmy rozpocząć od wykonania fundamentów. W tym celu musimy wybrać miejsce, w którym będziemy mogli postawić nowy budynek. Następnie należy stworzyć podłoże oraz postawić metalowe belki, do których później zamontujemy już drewniane deski. Zanim zaczniemy budowę, warto wykonać konkretny projekt, na podstawie którego policzymy, ile materiału musimy kupić. Przed nami stworzenie ścian wiatraka oraz wieżyczki, na której zostaną zamontowane skrzydła.

Wieżyczka stanowi najważniejszy element wiatraka, który umożliwia nam montaż skrzydeł. By łopatki wiatraka się obracały, potrzebujemy łożysko, które zmniejszy tarcie. Łopatki nie mogą być ustawione pod kątem prostym. Takie położenie uniemożliwi wprawienie ich w ruch jedynie za pomocą wiatru.

Wykonanie drewnianego wiatraka ogrodowego krok po kroku można zaplanować w następujący sposób:

  • stworzenie projektu wiatraka z obliczeniem wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi,
  • stworzenie fundamentów i podłoża,
  • postawienie betonowych belek,
  • wykonanie ścian bocznych z drewnianych desek lub sklejki,
  • wykonanie wieżyczki i zamontowanie osi ze śruby i łożyska, a następnie łopatek,
  • impregnacja wiatraka.

Plastikowy wiatrak ogrodowy

Innym, o wiele łatwiejszym rozwiązaniem, jest wykonanie wiatraka z plastiku. Robi się go o wiele szybciej, wykorzystując prostsze w użyciu materiały. Niestety nie wygląda on równie estetycznie, jak wiatrak drewniany. Może za to dostarczyć wiele zabawy naszym dzieciom. Jest również skuteczny w walce ze szkodnikami. Plastik wprawiony w ruch przez wiatr jest głośny, przez co skutecznie odstrasza krety czy nornice.

Do wykonania wiatraka będziemy potrzebowali pręta, na którym zamontujemy np. plastikowe butelki. Należy połączyć je ze sobą w taki sposób, by swoim kształtem przypominały literę X. Następnie łączymy je z przygotowaną wcześniej osią. Możemy ją stworzyć z łożyska i śruby. Oś i śmigło z butelek montujemy na wbitym w ziemię pręcie. Warto wzmocnić go betonową podstawką, by stabilnie stał w podłożu.

Taki wiatrak nie jest szczytem konstrukcyjnych marzeń, ale może się okazać świetną rozrywką dla dziecka, które chce nam pomóc w wykonaniu czegoś ciekawego i przydatnego. Poszukując inspiracji lub próbując dodać do wiatraka coś nietuzinkowego, możemy sięgnąć po niektóre z gotowych produktów dostępnych na Ceneo.pl.

Metalowy wiatrak ogrodowy

Jeśli zależy nam na stworzeniu trwałego wiatraka, który posłuży nam przez lata, to warto pomyśleć o metalowej konstrukcji, która jest o wiele bardziej trwała niż drewniana, a tym bardziej plastikowa. Tutaj możemy pomyśleć o połączeniu wiatraka z aranżacją roślinną. Jest jednak pewien szkopuł. Rozrastające się rośliny w pewnym momencie unieruchomią śmigło, przez co wiatrak będzie stanowił jedynie element dekoracyjny. Można jednak i temu zaradzić.

Decydując się na wiatrak metalowy, mowa przede wszystkim o łopatkach, które zostaną wykonane z tego materiału. Tutaj możemy pomyśleć o stworzeniu podobnego projektu, jak w przypadku wiatraka z plastiku. Różnica polega na tym, że zarówno pręt, jak i łopatki będą metalowe. Dzięki temu uzyskamy nie tylko porządny, ale i świetnie wyglądający wiatrak, którego niejeden majsterkowicz nie musiałby się wstydzić. Konstrukcja osi oraz łopatek jest właściwie taka sama, jak w przypadku wiatraka drewnianego.

Jeśli myślimy o wkomponowaniu go w roślinność, to mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na pnącza, ale tutaj będziemy musieli regularnie o nie dbać. Roślina nie może sięgnąć śmigła, ponieważ wtedy go unieruchomi. Możemy również wybrać sztuczną zieleń, które nie przysporzy nam problemów w funkcjonowaniu i nie będzie wymagać regularnego przycinania oraz pielęgnacji. Pytanie tylko, która opcja będzie się nam bardziej podobać. W końcu pnącza są finezyjne i dodają uroku.

Autor: Aleksandra Bartosik