Data modyfikacji:

Jak zrobić makietę kolejową? Budowa makiety kolejowej krok po kroku

Marzysz o własnej makiecie kolejowej? Każdy miłośnik kolejnictwa powinien mieć taką w domu. Wystarczą niezbędne narzędzia i modele, nieco wiedzy oraz sporo cierpliwości, aby wyczarować ją samodzielnie. Jak wygląda budowa makiety kolejowej krok po kroku? Sprawdź w artykule!

jak zrobić makietę kolejową

Jak zrobić makietę kolejową? Podstawy

Modelarstwo kolejowe ma swoje początki w XIX wieku. Narodziło się właściwie wraz z powstaniem kolei. Odwzorowywanie ulubionych stacji kolejowych, kolekcjonowanie historycznych modeli pociągów czy ustawianie semaforów, szlabanów i innych dodatków to dla miłośnika kolejnictwa źródło prawdziwej przyjemności. Budowa makiety kolejowej krok po kroku nie jest wcale taka trudna. Ważne tylko, aby trzymać się kilku ważnych zasad.

Makiety kolejowe mogą zarówno być odwzorowaniem współczesnych lub historycznych miejsc, jak i owocem wyobraźni ich twórcy. Pasjonaci kolei kolekcjonują często lokomotywy i składy znanych przedsiębiorstw, tak aby zebrać je wszystkie i utworzyć swego rodzaju interaktywny atlas kolejnictwa. Pociągi jeżdżące po makiecie kolejowej zazwyczaj są zasilane elektrycznie. Oprócz tego na prąd mogą działać światełka w oknach, szlabany czy nawet semafory.

Jak zrobić makietę kolejową krok po kroku? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Sprawdź również jak zrobić plakat samemu.

Jak zrobić makietę kolejową? Dobór skali

Jaką skalę powinna mieć domowa makieta kolejowa? W modelarstwie kolejowym stosuje się zazwyczaj skalę H0, która wywodzi się z Niemiec. Ma ona podziałkę 1:87 oraz rozstaw szyn 16,5 mm. W tej skali najłatwiej jest dostać modele pociągów oraz innych niezbędnych akcesoriów.

Jeśli jednak chcesz, aby twoja makieta kolejowa była nieco mniejsza, zastosuj skalę TT (1:120). Do kolejek ogrodowych natomiast sprawdzi się skala 2. Rzadziej makiety kolejowe produkuje się w skalach N (1:160), Z (1:220) czy 0 (1:45).

Budowa makiety kolejowej krok po kroku – stwórz schemat

Zanim przystąpisz do budowy własnej makiety kolejowej, musisz koniecznie sporządzić jej szczegółowy plan. Możesz skorzystać z gotowych planów umieszczonych w internecie lub stworzyć własny schemat. Zastanów się, ile dworców chcesz umieścić na makiecie oraz jak one mają wyglądać, gdzie i jakie budynki chcesz umiejscowić, ile ma być szlabanów oraz peronów.

Pomyśl również, jaką scenerię ma mieć twoja makieta kolejowa. Wybierz teren płaski lub pagórkowaty, zaplanuj umiejscowienie wiaduktów czy rzeczek. Możesz także zdecydować się na konkretną porę roku, umiejscawiając na makiecie kolorowe liście czy połacie śniegu.

Następnie dokładnie wyrysuj plan makiety kolejowej w wybranej skali. Wylicz wszystko dokładnie, aby efekt końcowy prezentował się naprawdę perfekcyjnie.

Jak zrobić makietę kolejową? Lista potrzebnych produktów

Makiety kolejek tworzy się zazwyczaj na ramie ze sklejki, płyty piankowej lub styropianu. Do tworzenia podkładu pod tory można użyć korka lub któregoś z wcześniej wymienionych surowców. Koniecznie zadbaj również o źródło prądu, które będzie zasilać kolejkę, żarówki i inne przedmioty ruchome.

Ponadto do stworzenia makiety kolejowej przydadzą się: papier ścierny, nożyk, poziomica, linijka, dobry klej, farby.

Co powinno znaleźć się na makiecie kolejowej? Poniżej przedstawiamy listę produktów, które warto wziąć pod uwagę. Wybierz z nich te, które wpasowują się w twoją wizję, i zamów je np. na Ceneo.pl:

  • lokomotywy,
  • wagony i składy pociągów,
  • tory kolejowe i szyny,
  • perony,
  • zwrotnice,
  • semafory,
  • szlabany,
  • stacje kolejowe,
  • wiadukty,
  • drzewa i inne rośliny,
  • figurki pracowników kolei oraz podróżnych,
  • latarnie uliczne,
  • domki ludzi,
  • nastawnie kolejowe,
  • tunele,
  • budynki miasta (np. ratusz, kościół, sklepy),
  • drogi, podłoża (np. kamyki do umieszczenia na torach).

Budowa makiety kolejowej krok po kroku

Gdy już przygotujesz szczegółowy schemat, możesz przystąpić do działania. Najpierw zbuduj podstawę swojej makiety kolejowej. Wykonaj ją ze sklejki lub płyty piankowej, przycinając ją do odpowiednich rozmiarów. Powinna mieć grubość kilku milimetrów. Zadbaj również o odpowiedni wygląd terenu. Zrób pagórki, np. ze styropianu, i pomaluj całość na wybrany kolor – najlepiej użyć do tego farb akrylowych.

Stwórz również drzewa, trawy i krzaki. Możesz kupić gotowe modele w internecie lub zrobić je samodzielnie, używając np. waty lub innego materiału.

Następnie możesz przystąpić do układania torów kolejowych. Najpierw zamocuj podtorze lub podkład z korka, a na nim umieść tory. Wypoziomuj dokładnie tory i zadbaj o to, aby były ułożone bardzo starannie, zwłaszcza na łączeniach. Zagwarantuje to płynność poruszania się pociągów. Gdy wszystko będzie idealnie dopasowane, przytwierdź tory do makiety (np. za pomocą gwoździków bądź kleju). Zadbaj również o wykończenie torów. Klejem przyklej drobne kamyczki, aby całość prezentowała się jak najbardziej naturalnie.

Przygotuj również budynki, które mają znaleźć się na makiecie kolejowej. Możesz po prostu przymocować gotowe modele lub zrobić je samodzielnie. Do tego celu sprawdzi się np. sklejka, zaś z plexi możesz wykonać szyby oraz inne przeszklenia.

Zamontuj także oświetlenie i podłącz zasilanie do twojej makiety. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonymi w instrukcji. To bardzo ważne, aby prąd podłączony był w bezpieczny sposób. Sprawdź, jakie napięcie jest wymagane w przypadku twoich akcesoriów.

Zamocuj także semafory i szlabany, przyczep do makiety stacje kolejowe, a także inne budynki. Pamiętaj, aby postępować zgodnie ze swoim schematem. Zamontuj wszelkie inne akcesoria – lampy, wiadukty, domki, perony itp. Zakończeniem budowy makiety kolejowej jest ustawienie na niej figurek przedstawiających ludzi. Już za chwilę będą mogli wsiąść do pociągu!

Autorka: Olga Wacholc