Data publikacji:

Hydrografika. Jak ją wykonać samodzielnie?

Zastanawiasz się, co to jest hydrografika? Chcesz spróbować hydrografiki w domu? Nic prostszego. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Hydrografika

Hydrografika – co to jest?

Hydrografika, jak sama nazwa wskazuje, to sposób nakładania grafiki na powierzchnię z użyciem wody. Jest to sposób nanoszenia grafiki na trójwymiarowe powierzchnie. Proces hydrograficzny może być stosowany z tworzywami, takimi jak metal, plastik, szkło lub drewno.

Hydrografika cieszy się dużą popularnością wśród społeczności DIY (zrób to sam, z angielskiego Do It Yourself), ponieważ z jej pomocą można uzyskać fantazyjne, robiące wrażenie wzory. Hydrografika wykorzystywana jest do ozdabiania przedmiotów użytkowych, takich jak wazony, stoliki, przedmioty ozdobne.

Po hydrografię często sięgają osoby zajmujące się motoryzację – można w ten sposób ozdobić kokpit samochodowy czy kask rowery. Warto pamiętać, że jeśli dany przedmiot można pomalować tradycyjnymi farbami, prawdopodobnie będzie można go pomalować także z użyciem hydrografiki.

Choć sztuka takiego nakładania wzorów na powierzchnię jest znana od wieków, pierwsza specjalistyczna maszyna tego typu pojawiła się w użytku dopiero w latach 80. Jej działanie opierało się na dostarczaniu specjalistycznej folii (folia do hydrografiki) i przenoszeniu jej na powierzchni wody.

Sprawdź również, makrama diy.

Hydrografika w domu – jak wykonać?

Po głowie chodzi ci pytanie: hydrografika – jak zacząć? To naprawdę jest proste. Tak naprawdę istnieją dwa sposoby tworzenia hydrografiki – z użyciem specjalistycznej folii lub bez. W przypadku tej drugiej opcji, możesz skorzystać z dowolnej farby.

Najlepsze będą jednak farby z dużą zawartością substancji oleistych, ponieważ będą się unosić na powierzchni wody. Możesz wybrać także specjalistyczne farby do hydrografiki. To farby w sprayu, które bez problemu dostaniesz w sklepach internetowych.

Jak używać farby do hydrografiki? Do dużego naczynia nalej sporą ilość wody. Następnie nanieś na taflę wody warstwę farby, korzystając ze sprayu. W zależności od tego, ile i w jaki sposób go użyjesz, otrzymasz inny efekt. Następnie zanurz przedmiot w przygotowanej farbie. Gwarantujemy - efekt na pewno cię zachwyci.

Folie do hydrografiki – jaka jest najlepsza?

Folia do hydrografiki na niezbędna rzecz podczas wykonywania tego typu zdobień. Jest to folia, na której naniesiona została już docelowa grafika. W tym przypadku nie musisz martwić się o specjalne farby. Wystarczy, że kupisz odpowiednią folię i środek chemiczny, który naniesie grafikę na powierzchnię wody (aktywator).

Hydrografika – krok po kroku

Odpowiedzmy na pierwsze, najczęściej pojawiające się pytanie: hydrografika – jaki podkład wybrać? Jeśli malowana przez ciebie nawierzchnia jest fabrycznie gładka i lakierowana, tak naprawdę nie ma konieczności stosowania podkładu.

Używając podkładu, efekty twojej pracy będą bardziej trwałe. Jako podkład do hydrografiki dobrze sprawdzi się dowolna farba w sprayu. Hydrografika w domu jest prosta do wykonania. Potrzebujesz wiaderko z wodą, farbę do hydrografiki i przedmiot, który chcesz ozdobić.

Na przedmiot nanieś warstwę farby bazowej i zaczekaj, aż wyschnie. Do wiaderka z wodą włóż folię i spryskaj ją aktywatorem. Następnie zanurz przedmiot w wodzie. Prawda, że proste?

Dla jeszcze lepszego efektu możesz użyć nabłyszczacza. Dzięki temu ozdobiony przez ciebie przedmiot będzie jeszcze lepiej wyglądał.

Autorka: Patrycja Hendzel