Data publikacji:

Pisanki quilling: jak to się robi?

Wielkanoc od zawsze kojarzy się z pisankami. Zdobione, kolorowe wydmuszki stały się tradycją na polskich stołach. Co powiesz na to, aby w tym roku wypróbować nowe metody, które nadadzą im oryginalny wygląd? Pisanki quilling prezentują się jak małe dzieła sztuki. Jak to się robi? Przygotowaliśmy poradnik, w którym przeprowadzimy cię przez proces zdobienia krok po kroku.

pisanki quilling

Quilling – jak to się robi?

Zacznijmy od podstaw, czyli od kilku ciekawostek na temat samej techniki quillingu. Jak to się robi? Wystarczy przyjrzeć się tłumaczeniu tego słowa z języka angielskiego. Brzmi ono „nawijać na rurkę” lub „nawijać na piórko". Jak z pewnością się domyślasz, metoda, która narodziła się w Wielkiej Brytanii, polega na ozdabianiu różnych przedmiotów przy użyciu cienkich i wąskich pasków papieru, które delikatnie zwinięto.

Technika quillingu pozwala uzyskać naprawdę piękny, trójwymiarowy efekt. Zwłaszcza gdy połączysz ze sobą różne kolory. Szukasz inspiracji? Wystarczy przejrzeć angielskie blogi DIY, których autorzy tworzą z papieru niepowtarzalne formy. I ty możesz dołączyć do ich grona, przygotowując pisanki quilling.

Czego potrzebujesz zrobienia pisanek quilling?

Zanim przystąpisz do ozdabiania jajek wielkanocnych metodą quillingu, konieczne jest przygotowanie niezbędnych przedmiotów pomocniczych. W trakcie pracy przydadzą się, oczywiście, wydmuszki oraz cienki papier. Pamiętaj, że tylko niektóre rodzaje nadają się do wykorzystania w tej technice.

Dodatkowo warto mieć pod ręką farby akrylowe, klej, szczypce lub nożyczki oraz patyczek z ostrym końcem. Świetnie sprawdzą się zwykłe wykałaczki, które z pewnością masz w swojej kuchni. Nie zapomnij o drucie, który posłuży do nawijania papieru.

Pisanki quilling krok po kroku

Stworzenie prawdziwej i niepowtarzalnej pisanki quilling zacznij od pomalowania wydmuszki (sprawdź, jak zrobić wydmuszkę) przygotowaną wcześniej farbą. Oczywiście w kwestii koloru masz dowolność – może być to biel, czerwień, a nawet brąz. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. Pamiętaj, że najlepiej na samym początku wybrać jeden odcień.

Najczęściej wystarczy pokrycie wydmuszki jedną lub dwoma warstwami farby akrylowej. Jeśli nadal będziesz widzieć prześwity, nałóż kolejną. Odczekaj jednak chwilę, aż każda kolorowa powłoka wyschnie, aby na jajkach quilling nie powstały na nich brzydkie smugi.

W czasie, gdy wydmuszka schnie, masz czas na rozpoczęcie przygotowywania ozdób, którymi pokryjesz pisanki. Quilling wymaga zastosowania cienkich pasków papieru, które należy wcześniej wyciąć.

Gdy wszystkie będą już gotowe, nawijaj je kolejno na patyczek lub drut, tworząc dowolne kształty. Nie masz pomysłu? Poniżej mamy kilka propozycji łatwych motywów!

Na samym końcu pokryj jedną końcówkę gotowego motywu klejem i delikatnie przyklej do wydmuszki. Powtarzaj czynność, aż cała powierzchnia jajka quilling będzie pokryta kawałkami papieru. Możesz tworzyć z nich obrazki lub po prostu łączyć dowolne kolory – to ty decydujesz, jak będzie wyglądać twoja pisanka quilling.

Pomysły na wzory na pisanki quilling

Nie wiesz, jaki wzór stworzyć za pomocą techniki quillinqu? Jak to się robi? Naprawdę prosto – możesz zrobić np. zakręcone S, czyli nawinąć końce papieru na drut w przeciwnych stronach.

Równie bezproblemowe jest przygotowanie motywu oczka. W tym celu należy wsunąć delikatnie koniec papieru i nawinąć go na niego w formie spirali. Kolejnym krokiem jest staranne sklejenie dwóch końców i ich przyciśnięcie. W ten sposób powstanie kształt przypominający oko.