Data publikacji:

Jak zrobić domowy proszek do prania?

W myśl dbania o środowisko (oraz grubość portfela) coraz więcej osób decyduje się na przygotowywanie własnych, ekologicznych środków czystości. Do grupy tej należy między innymi domowy proszek do prania. Co jest potrzebne, by go „wyprodukować?”. Oto kilka przepisów oraz garść cennych wskazówek.

jak zrobić domowy proszek do prania

Domowy proszek do prania – czego potrzebujesz?

Zanim dowiesz się, jak zrobić proszek do prania, przygotuj listę niezbędnych składników. Są to:

Płatki mydlane

Kup te wolne od detergentów, fosforanów czy jakichkolwiek środków chemicznych. Im prostszy skład, tym lepiej. Godne polecenia są płatki z mydła marsylskiego, które w większości składają się z olejów roślinnych.

Soda oczyszczona

Do przygotowania domowego proszku do prania przyda ci się również soda oczyszczona, która zmiękcza wodę, czyści, wybiela i likwiduje nieprzyjemne zapachy.

Kwasek cytrynowy

Czyści i odplamia. Radzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami, także z tymi wyjątkowo trudnymi.

Olejek eteryczny

Jeśli wybierzesz olej eteryczny z drzewa herbacianego, zlikwidujesz sporą część bakterii ze swoich ubrań. Domowy proszek do prania z olejkiem cytrynowym świetnie wybiela, natomiast ten z olejkiem lawendowym – cudownie zmiękcza tkaniny.

Soda kalcynowana

To naturalny preparat, który zmiękcza wodę. 

Boraks

W każdym z przepisów, które znajdziesz poniżej, znajduje się boraks. Oczywiście można też przyrządzić domowy proszek do prania bez boraksu, ale nie ma żadnych powodów, aby unikać tego składnika.

To naturalnie występujący minerał, który ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze, a nawet – w delikatnym stopniu, przeciwbakteryjne. Warto więc zawsze mieć go w domu.

Przepisy na ekologiczny proszek do prania

Domowy proszek do prania dla niemowląt

Do stworzenia delikatnego proszku do prania potrzebujesz szklanki płatków mydlanych, szklanki sody oczyszczonej, szklanki boraksu oraz około 10-15 kropel olejku. Taki proszek świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, które mają alergie na proszki do prania ze sklepu. 


Domowy proszek do prania – białego i kolorowego

Aby przygotować najbardziej uniwersalny proszek, potrzebne ci będą: szklanka wody kalcynowanej, szklanka boraksu oraz 2,5 szklanki płatków mydlanych. Tego typu preparat nadaje się do prania tkanin bawełnianych oraz syntetycznych. 

Domowy proszek do prania pieluch wielorazowych

Nikogo nie trzeba przekonywać, że plamy na pieluszkach wielorazowych mogą być bardzo uporczywe. Skutecznie usunie je proszek ze szklanki płatków mydlanych, szklanki sody oczyszczonej, szklanki boraksu oraz ¾ szklanki kwasku cytrynowego.

Domowy proszek do prania – jak go zrobić i używać?

Skoro masz już listę składników, czas na dokładną instrukcję. Oto, jak przygotować detergent krok po kroku.

  1. Nałóż rękawice ochronne.
  2. Odmierz składniki.
  3. Przesyp wszystkie składniki do dużego pojemnika (najlepiej z pokrywką).
  4. Wymieszaj składniki, potrząsając pojemnikiem. Możesz też użyć dużej, plastikowej łyżki.

Jak w prawidłowy sposób używać proszku? Przede wszystkim musisz pamiętać o prawidłowym dawkowaniu. Na jedno pranie w pralce zużywaj cztery łyżki stołowe domowego proszku do prania.

Pamiętaj, że jeśli użyjesz więcej, to nie sprawisz, że pranie będzie bardziej czyste – możesz natomiast doprowadzić w ten sposób do osadzania się proszku w zakamarkach pralki i do powstania nieprzyjemnych zapachów. 

Uwaga! Pamiętaj także, że domowego proszku do prania bez najmniejszych obaw możesz używać również do prania ręcznego oraz – w przypadku wyjątkowo trudnych plam, do namaczania. 

Autor: R. Wojtaś