Data publikacji:

Lampa DIY. Jak zrobić lampę?

Jak odświeżyć dom? Nową lampą. I niekoniecznie trzeba wydawać na nią kilka tysięcy złotych. Można zrobić ją samodzielnie. Podpowiadamy, z czego i jak najprościej wykonać lampę DIY.

lampa diy
Lampa wisząca to chyba najpopularniejszy typ oświetlenia w naszych domach i mieszkaniach. Nic dziwnego – światło z góry najlepiej oświetla pomieszczenie, jest też najwygodniejsze w montażu, a podczas prac konstrukcyjnych i planowania instalacji elektrycznej właśnie na suficie umieszcza się najwięcej punktów do podłączenia oświetlenia. Dlatego w tym poradniku skupimy się na lampach zwisających.

Lampa DIY – powód do dumy

Za tym, by samodzielnie zrobić lampę przemawia ważny argument: własnoręcznie wykonana lampa to powód do dumy. To wyjątkowo miłe, gdy znajomi przychodzący w odwiedziny, zachwycają się twoją lampą i pytają, gdzie taką można kupić, a ty odpowiadasz, że nie można, za to z przyjemnością im taką zrobisz, kiedy znajdziesz czas i odpowiednie materiały. Bo tworzenie drobnych dekoracji i sprzętów domowych jest wyjątkowo przyjemnym i twórczym zadaniem. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i materiałów dostępnych na Ceneo.pl i spróbuj.

Lampa DIY z materiału

Masz starą lampę stojącą? Lub udało ci się odnaleźć taką w garażu, czy na strychu u babci? Bardzo łatwo można zmienić ją w piękny przedmiot, który będzie ozdobą salonu lub sypialni. Wystarczy zdjąć stary materiał, który tworzy abażur i zrobić nowe pokrycie z wybranej tkaniny. Najlepiej by był to materiał elastyczny, a więc taki, który z łatwością da się naciągnąć na druciany stelaż. Jeśli obawiasz się, że nie uda ci się dopasować kształtu tkaniny do konstrukcji, możesz oddać klosz wraz z tkaniną do krawcowej. Dół i górę nowego abażuru możesz dodatkowo ozdobić kolorową taśmą z pomponikami lub frędzlami.

Jak zrobić lampę do pokoju dziecinnego

Piękna lampa, najlepiej barwna lub kolorystycznie dobrana do mebli i ścian, będzie wyjątkową ozdobą pokoju dziecinnego. Jak zrobić lampę, która zachwyci małych i dużych? Jest kilka prostych sposobów. Można np. wykorzystać papierowe klosze o kształcie kuli, które ozdobimy oryginalnymi dodatkami. Pomysłów jest mnóstwo: możesz wykorzystać kolorowe pióra, którymi okleisz kulę, tworząc np. wzór tęczy – pióra są lekkie, więc sprawdzi się zwykły, przezroczysty klej do papieru. Możesz też wykorzystać klej na gorąco i pompony lub cekiny.

Na czas zimy sprawdzi się zwykła biała wata, którą możesz dokleić do białego, papierowego klosza – wata będzie przypominała śnieżną dekorację. Jeśli twoje dziecko lubi wiszące dekoracje, możesz dokleić do kuli np. sznureczki, na których końcach zawiążesz koraliki. Możesz pracować razem z dzieckiem – to świetna zabawa, a przy tym ćwiczenie małych sprawności dla małych rączek.

Jak zrobić lampę z koralikami

Ciekawym pomysłem na lampę DIY jest wykorzystanie zwykłego kabla zakończonego żarówką. W tym przypadku ozdabiamy tylko fragment kabla znajdującego się powyżej żarówki. Jak? Nawlekamy na niego po prostu kolorowe paciorki – mogą być drewniane lub szklane, ale im większe, tym lepiej.

Jak zrobić lampę z gałęzi?

Piękną i bardzo stylową lampę można zrobić ze skarbów znalezionych w lesie. Idealna będzie gruba, naturalnie powyginana gałąź, którą wystarczy oczyścić lub delikatnie wyszlifować. Można też oczywiście polakierować ją na naturalny kolor, lub pomalować na biało lub kolorowo. Co dalej? Potrzebne będą dwie lub trzy żarówki, najlepiej duże, w loftowym stylu. Owiń ich kable wokół gałęzi w dowolny sposób tak, by zwisające z niej żarówki ustawiły się na różnej długości. Gotowe!

Lampa ze sznurka w żeglarskim stylu

Lampa ze sznurka to pomysł, który spodoba się wszystkim osobom lubiącym nie tylko nawiązania do natury, ale też żeglarskie motywy w domach, zwłaszcza, jeśli do wykonania lampy użyjesz grubego sznura kojarzącego się z liną okrętową. W tym przypadku potrzebne będą oprawki z żarówkami – trzy lub więcej, w zależności od tego, jaki kształt ma mieć twój żyrandol. Oprawki można pomalować na złoty kolor (lub podobny do barwy sznurka), a następnie przymocować je na suficie w taki sposób, by utworzyły kształt żyrandola. Możesz też utworzyć z desek szkielet żyrandola i do niego przymocować oprawki, i dopiero całość umieścić na suficie.

Innym sposobem na stworzenie oryginalnej lampy będzie wykorzystanie starego klosza od lampy. Wystarczy owinąć sznurek wokół stelaża klosza. Możesz też poeksperymentować z kolorami sznurka, tworząc kompozycje lub nawet wzory.