Data publikacji:

Osłona na kaloryfer. Zrób to sam

Osłona na kaloryfer zrób to sam może być nie tylko praktycznym, ale również estetycznym dodatkiem. Przeszkadza ci, że twój grzejnik nie pasuje do aranżacji wnętrza? Podpowiadamy, w jak zrobić osłonę na kaloryfer.

kaloryfer

Osłona na kaloryfer DIY

Skończyłeś wykańczać pokój lub łazienkę. Jest nowocześnie i stylowo. Wszystko na swoim miejscu. Niestety także kaloryfer. Kaloryfery są w domu niezbędne, jednak bardzo często psują aranżację wnętrza, szczególnie wtedy, gdy decydujesz się na rolety lub krótkie firany, a grzejnik ma postać masywnych żeberek.

Retro robi wielki come back. Do łask powracają meblościanki, półkotapczany i charakterystyczne narożniki. Jednak wydaje się, że oldschoolowy kaloryfer musi jeszcze chwilę poczekać na swoje pięć minut. Zanim ono nastąpi – i meblując pokój lub łazienkę, zdecydujesz się na wykorzystanie także innych elementów wystroju wnętrza popularnych kilkadziesiąt lat temu – warto mieć na względzie trendy i skorzystać z osłony na grzejnik DIY.

Osłona na kaloryfer. Zrób to sam krok po kroku

Pamiętaj, że kaloryfer musi spełniać swoją podstawową funkcję – ogrzewać pomieszczenie. Do wykonania osłony na grzejnik DIY używaj więc tworzyw, które dobrze przewodzą ciepło. Użycie izolatora będzie skutkować zakłóceniem przepływu ciepła.

Podczas wykonywania osłony na kaloryfer DIY zwróć uwagę na wymiary oraz to, jakie części chcesz osłonić. Może, oprócz samego grzejnika, chciałbyś zamaskować także rury? Dopasuj kształt do swoich potrzeb. Maskownica niekoniecznie musi być prostokątna.

Sprawdź, czy osłona nie zaburza działania zaworu z głowicą termostatyczną. Zbyt wysoka temperatura przy zaworze spowoduje samoczynne przymknięcie zaworu. Zawór niech pozostanie więc otwarty lub wyposażony w głowicę termostatyczną ze zdalnym czujnikiem temperatury.

Przeczytaj także: Jak zrobić koc z wełny czesankowej?

Jak zrobić osłonę na kaloryfer?

Chcesz wykonać osłonę na kaloryfer zrób to sam? Zobacz nasz krótki poradnik, jak samemu zrobić osłonę na grzejnik, a na pewno bez problemu poradzisz sobie z zadaniem.

Użyj odpowiedniego materiału. Do stworzenia osłony na kaloryfer DIY świetnie nadaje się płyta MDF. Pamiętaj o tym, żeby mierząc grzejnik, uwzględnić pewien zapas materiału – niech będzie to ok. 5 cm z każdej strony.

Stwórz wzór ażuru, w który zmieni się płyta. Rozrysuj go na materiale. Użyj wyrzynarki. Jeżeli chcesz, aby górna półka także była zasłonięta, z drugiej płyty, w analogiczny sposób, stwórz pokrywę. Zaletą takiej opcji jest możliwość wykorzystania grzejnika jako półki – na przykład w łazience. Górna płyta nie jest jednak koniecznością. Pamiętaj jednak o konsekwencjach, szczególnie wtedy, gdy w koncepcji maskownicy połączysz brak górnej płyty i ażur o niewielkich wycięciach.

Ażury pomaluj na odpowiedni kolor. Wytnij otwory na śruby. Do mocowania maskownicy użyj kątowników. Przykręć półkę do maskownicy, także używając kątowników i metalowych śrub.

Ażur sprawdza się, gdy pomalowany jest na ten sam kolor co kaloryfer. Jednak wolne przestrzenie możesz śmiało zamaskować, łącząc ażur z przymocowaną od wewnątrz cienką, przepuszczalną tkaniną.

Opcją dla ażuru może być osłona wykonana z poprzecznie łączonych listew. A także otwierana lub przesuwna maskownica, która używana będzie w zależności od potrzeby.

W pokoju dziecka ażur osłony na kaloryfer zrób to sam może być bardzo duży. Cztery prostokąty, na które nałożysz materiał z postaciami z ulubionych bajek, z pewnością sprawią, że pokój twojej pociechy uzyska niepowtarzalny charakter.