Data modyfikacji:

Jakie pędzle do akwareli, farb akrylowych wybrać?

Malowanie obrazów może dostarczać ogromnej satysfakcji – oczywiście pod warunkiem, że artysty nie dopada irytacja związana z operowaniem niewłaściwym pędzlem. Aby uniknąć takich trudności, przeczytaj, czym różnią się od siebie i do czego przeznaczone są różne pędzle do farb.

pędzle do farb

Pędzle do malowania farbami – czym się różnią?

Wybór odpowiedniego pędzla wcale nie należy do prostych zadań – oferty sklepów są tak ogromne, że łatwo o poczucie zagubienia. Warto więc wyjaśnić, czym różnią się od siebie poszczególne pędzle do malowania – rozpoczynając od tego, do których farb są przeznaczone.

Sprawdź również, jak zrobić stroik bożonarodzeniowy.

Pędzle do akwareli

Dobre pędzle do akwareli dobrze wchłaniają wodę, dobrze tę wodę utrzymują i są miękkie – ich włosie jest podobne w dotyku do włosia pędzla do makijażu. Zazwyczaj są to pędzle naturalne (z włosiem z sobola albo kuny), ale świetnie sprawdzają się również te nylonowe. 

Pędzle do farb akrylowych

Jeśli malujesz przede wszystkim farbami akrylowymi, które są cięższe od akwareli, to podczas zakupów skup się na pędzlach ze sztywniejszym włosiem – nylonowym albo naturalnym (może być to szczecina, włosie sobolowe, wołowe, wiewiórcze).

Pędzle do farb olejnych

Pędzle do farb olejnych wymagają czyszczenia w terpentynie. Dlatego też muszą być trwałe. Najlepiej sprawdzą się pędzle szczecinowe. W niektórych przypadkach można użyć również pędzli naturalnych – sobolowych, z włosia wiewiórki i wołu. 

Pędzle do malowania farbami – jaki kształt?

Kolejnym podziałem, który warto znać, jest ten uwzględniający kształty. Oto kilka podpowiedzi. 

Kształt okrągły

Najbardziej uniwersalny pędzel do malowania – nadaje się do wszystkich rodzajów farb. Ma kształt okrągły albo lekko spiczasty, włosie może być naturalne lub syntetyczne i mieć różne długości. 

Za pomocą tego pędzla namalujesz szczegóły obrazu, wykończysz go albo – gdy jest taka potrzeba, naniesiesz retusz. 

Kształt okrągły spiczasty

Jak sama nazwa wskazuje, wciąż jest to okrągły pędzel do malowania – tyle tylko, że ma bardziej spiczastą, ostro zakończoną końcówkę. Zazwyczaj wykonany jest z włosia sobolowego, występuje również w wariancie syntetycznym. Nadaje się do wszystkich rodzajów farb.

Za pomocą tego pędzla możesz wykończyć drobne elementy obrazu czy dokonać drobnych poprawek. Aczkolwiek nie brakuje artystów, którzy twierdzą, że pędzel ten nadaje się absolutnie do wszystkiego. 

Kształt bright

To bardzo ceniony pędzel do akrylu. Ma płaską skuwkę i długą rączkę, a jego wewnętrzna krawędź jest zakrzywiona na końcu. Najczęściej wykonany jest z włosia borsuczego, sobolowego, syntetycznego oraz ze świńskiej szczeciny. 

Za pomocą pędzla bright stworzysz świetne krótkie kreski. Jest idealny do glazurowania oraz tworzenia szczegółów. 

Kształt filbret

Ten pędzel znany jest również pod nazwą „orzechowy”, ponieważ w istocie przypomina orzech laskowy. Nadaje się przede wszystkim do mieszania farb, delikatnego wykończenia oraz – w niektórych przypadkach, do retuszowania. Wykonany jest zazwyczaj z włosia sobolowego, borsuka, szczeciny. Oczywiście możesz również zakupić taki pędzel z włosiem syntetycznym.

Kształt egbert

Pędzle typu egbert to idealne pędzle do farb akrylowych oraz olejnych. Charakteryzują się płaską skuwką oraz lekko zaokrągloną końcówką. Zazwyczaj wykonane są z włosia borsuka.

Za pomocą pędzla tego typu wykonasz przede wszystkim prace graficzne, świetnie nadaje się również do mieszania. 

Kształt wachlarza

Bardzo przydatny pędzel do malowania o wyjątkowym kształcie (jego włosie jest szeroko rozłożone, przy czym skuwka pozostaje płaska). Zazwyczaj wykonany jest z włosia borsuka albo syntetycznego.

Przy pomocy tego pędzla łatwo uzyskasz piękne cętki, niesamowite, przechodzące przez siebie odcienie, idealnie nadaje się również do glazurowania. Co najważniejsze, możesz używać go do wszystkich farb dostępnych na rynku.

Kształt płaski

To pędzle do akwareli, farb akrylowych, olejnych, a także do temper. Mogą być wykonane np. z włosia sobolowego, włosia borsuka, ze szczeciny oraz oczywiście z włosia sztucznego. Za pomocą płaskiego pędzla naniesiesz wyraźne, mocno naznaczone linie, dlatego świetnie nadaje się między innymi do rysowania. 

Kształt liner

To tzw. pędzel pisarski. Jak łatwi się domyślić, sprawdza się przede wszystkim do podkreślania i pisania pędzlem – przy jego pomocy uzyskasz cieniutkie, bardzo estetyczne pociągnięcia. Nie jest to niestety dobry pędzel do akrylu – nadaje się raczej do farbek akwarelowych lub po prostu do tuszu. 

Kształt skośny

Ten typ pędzla ma długą rączkę, płaską skuwkę oraz ścięte pod kątem włosie – zazwyczaj sobolowe, syntetyczne lub szczecinowe. Nadaje się do farb olejnych i akrylowych, natomiast do malowania akwarelami może być już zbyt sztywny. Za jego pomocą z łatwością wykonasz rysunek, idealnie nadaje się również do malowania tła oraz nanoszenia poprawek. 

Pędzle do farb – jaki rozmiar wybrać?

Wybierając pędzel, musisz zastanowić się również nad jego rozmiarem. Oczywiście im większa praca, tym większe powinno być włosie – nie chodzi tylko o wygodę malowania, ale również o uzyskane efekty. Na początku warto kupić wybrany pędzel w dwóch rozmiarach (np. w przypadku małych prac – pędzel w małym oraz średnim rozmiarze), a następnie – gdy pojawi się taka potrzeba, dokupić kolejne. 

Pędzle do malowania farbami – rodzaje ze względu na rodzaj rączki

Pędzle do malowania różnią się nie tylko kształtem i rodzajem włosia, ale także rączką. Podstawowy podział obejmuje rączki drewniane oraz te z materiałów syntetycznych. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, którą wybierzesz – najważniejsze jest, żeby dany pędzel był dobrze wyważony, dzięki czemu malowanie będzie maksymalnie komfortowe. 

Tym, czemu musisz poświęcić więcej uwagi, jest długość rączki. Do tworzenia małych prac spokojnie wystarczy ci pędzel na dość krótkiej rączce. Jeśli jednak pracujesz przy sztaludze, wygodniejszy będzie ten z długim uchwytem. 

Pędzle do farb: jak je czyścić i przechowywać?

O dobry pędzel do farb trzeba należycie dbać – tylko wówczas będzie długo i dobrze służył. W to dbanie wlicza się przede wszystkim odpowiednie czyszczenie i przechowywanie.

Mycie pędzli po farbach akwarelowych

Tego rodzaju pędzle myje się zazwyczaj tylko wodą. Jeśli jednak jest to metoda nieskuteczna, możesz sięgnąć po płyn do mycia naczyń.

Mycie pędzli po farbach akrylowych

Aby usunąć farbę akrylową, musisz połączyć 100 ml gorącej wody ze 100 ml octu, włożyć do tej mieszanki pędzle i pozostawić na 30 minut. Następnie dokładnie je opłukać, umyć w szarym mydle i znowu wypłukać. 

Mycie pędzli po farbach olejnych

Farby olejne bez trudu usuniesz terpentyną. Tej metody możesz użyć także w sytuacji, gdy nieumyte od razu włosia zrobiły się twarde. 

Pędzle do malowania – jak je przechowywać?

Jeśli po zakończonym malowaniu rzucisz pędzle gdziekolwiek, szybko stracą swój pierwotny kształt i będą nadawały się tylko do wyrzucenia. Kup więc albo odpowiedni stojak, w którym akcesoria będą suszyć się po myciu, albo specjalny organizer z materiału – taki z osobnymi przegródkami. W tym drugim należy jednak przechowywać już wysuszone pędzelki.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.