Data publikacji:

Jak zrobić winietki DIY?

Zwyczaj przygotowywania i umieszczania na stole winietek przyjął się w Polsce na dobre. Zazwyczaj są one zamawiane wraz z zaproszeniami na daną uroczystość, dzięki czemu zachowana jest ciągłość wzoru. Jeśli jednak ty masz ochotę przygotować je samodzielnie, mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź, jak zrobić winietki i jak prezentują się te najmodniejsze.

jak zrobić winietki

Pomysły na winietki – co jest teraz modne?

Jak zrobić winietki, żeby wpisywały się one w aktualne trendy albo po prostu pasowały do wystroju sali? Oto kilka przydatnych wskazówek i pomysłów.

Sprawdź również, jak zrobić zaproszenia ślubne.

Winietki w stylu rustykalnym

Jeśli planujesz urządzić imprezę i przygotować dekoracje w stylu rustykalnym, to znaczy, że wiesz, co we wnętrzarskiej trawie piszczy. To właśnie ten styl jest obecnie najbardziej trendy!

Winietki DIY, które będą do niego pasowały, to te bardzo proste. Odważnym spodoba się wersja z karteczkami w kolorze kawy z mlekiem, wyglądającymi na po prostu „wyrwane”, z oberwanymi bokami. Oczywiście na ich środku musi być kontrastujący z tą niedbałością elegancki napis.

Modne wzory winietek to również wszystkie te niewielkie, zrobione z brązowego kartonu. Wąski pasek z imieniem i nazwiskiem można ozdobić tylko dziurką oraz włożoną w nią gałązką, a następnie wsunąć między zęby widelca. 

Wśród winietek rustykalnych wyróżniają się również te wykonane z cienkich plasterków drewna, na których odbija się pieczątką imię i nazwisko. 

Eleganckie winietki

Wiele osób decyduje się na eleganckie winietki. Najmodniejsze w tej kategorii to te pokryte odrobiną złota (plus czarny, elegancki napis na białym tle). Bardzo popularne są również zupełnie czarne winietki DIY, z białym lub złotym napisem.

Oczywiście jeśli tylko chcesz, możesz postawić na klasykę – winietki z kokardką, z kwiatowym wzorem albo koronkowym wytłoczeniem. One również będą się pięknie prezentować.

W stylu „urban jungle”

Kolejnym cenionym obecnie motywem jest ten związany z dżunglą i roślinnością. Przykład to klasyczna, biała winietka ozdobiona stosowną, zieloną grafiką. Świetnie będą prezentowały się również winietki w kształcie liścia, na których pojawi się czarny napis. 

Winietki – wymiary i rodzaj papieru

Winietki DIY cię zauroczyły, ale nie masz pojęcia, jak zabrać się za realizację? Oto kilka podpowiedzi:

Najpierw wybierz wzór

Zastanów się, jaki pomysł na winietki najbardziej ci się podoba. Załóżmy, że będą to winietki ślubne z drewnianym serduszkiem. 

Kup odpowiedni papier

Najlepszy papier do winietek to ten ozdobny, czyli np. gruby papier czerpany (z delikatnym wytłoczeniem). 

Kup dodatkowe dekoracje

Mogą być to:

  • wstążeczki,
  • złota farba,
  • dodatkowy papier
  • małe serduszka z drewna.

Zaprojektuj dekoracyjny napis

Najlepiej zrobić to w którymś z programów graficznych (np. Photoshop), ale jeżeli nie znasz się na nim albo nie masz do niego dostępu – ostatecznie sprawdzi się i Microsoft Word.

Określ wielkość winietki - wymiary z każdej strony

Standardowe wymiary winietki to około 10 cm (szerokość) i 5 cm (wysokość). Jeśli takie właśnie cię interesują, to wymierz dokładnie kartonik, a następnie ustal miejsce, w którym powinien znaleźć się napis – imię i nazwisko gościa. Napis musi być dokładnie na środku.

Wydrukuj kartkę próbną

Wydrukuj winietki na próbę – na zwykłym, cienkim papierze. Upewnij się, że wydruk jest wysokiej jakości, a napisy umieszczone są w prawidłowym miejscu. Jeśli tak jest, wydrukuj wszystko na papierze ozdobnym.

Na koniec pozostaje ci już tylko wyciąć kartoniki (najlepiej gilotyną do papieru) i już – twoje winietki DIY są gotowe.

Autor: Robert Wojtaś