Data modyfikacji:

Kopertówka DIY. Jak szybko uszyć?

Nie ma co kryć – kobiety kochają torebki. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wykonać małą torebkę do ręki, która idealnie sprawdzi się na imprezę, bardziej oficjalną uroczystość czy spotkanie biznesowe. Taka kopertówka DIY jest niezwykle prosta do zrobienia, a ty możesz ją dowolnie personalizować. Zresztą przekonaj się sama, ile frajdy da ci stworzenie jej samodzielnie. Zapraszamy!

kopertówka diy

Kopertówka DIY – jak zrobić ją krok po kroku?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, co będzie ci potrzebne. Oczywiście materiał – to podstawa twojej torebki, więc wybierz tkaninę dość sztywną i taką, która się nie gniecie oraz jest w miarę odporna na działanie czynników atmosferycznych. Sprawdzi się chociażby cienka i elastyczna ekoskóra, a także filc. Możesz zdecydować się także na jeans. Kopertówka DIY powinna mieć też podszewkę. Tutaj postaw na tkaninę bawełnianą.
Co jeszcze musisz mieć, aby samodzielnie zrobić kopertówkę do ręki? Potrzebne ci będą:
  • maszyna do szycia lub gruba igła i nitka w kolorze wybranego materiału,
  • kawałek bloku technicznego,
  • ołówek,
  • miarka,
  • gumka do ścierania,
  • zatrzask lub nap i zestaw do ich montażu,
  • suwak (opcjonalnie).
Jak zrobić kopertówkę? Wyjaśnijmy to krok po kroku. Dzięki poniższym radom wykonasz kopertówkę o wymiarze 23 x 34 cm.

Krok 1:
najpierw musisz narysować na bloku technicznym cały projekt torebki. Zacznij od rysunku prostokąta o wymiarze 40 x 70 cm. Teraz podziel go poziomo na trzy równe części – narysuj w tym celu poziome linie. Ostatnia trzecia część będzie stanowić klapę torebki, dlatego narysuj na niej kształt trójkąta. Pora wyciąć schemat z kartonu.

Krok 2:
wytnij materiał według stworzonego schematu. Wystarczy, że przyłożysz go do materiału, a następnie wytniesz identyczny kawałek. Takie same kawałki musisz wyciąć zarówno z materiału wierzchniego, jak i z tkaniny, z której później wykonasz podszewkę.

Krok 3:
czas na szycie. Jak złożyć kopertówkę? Według wcześniej namalowanych na schemacie linii poziomych. Pamiętaj, aby najpierw zszyć ze sobą dwa kawałki, czyli materiał wierzchni z podszewką.

Krok 4:
zszyj ze sobą boki kopertówki. Pamiętaj, aby wykończyć również klapę – po prostu podszyj materiał do środka. Możesz także zaprasować boki przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej taśmy z klejem. Najpierw przyklejasz ją na brzegi materiału, później zawijasz, a następnie prasujesz żelazkiem.

Krok 5:
wykonaj zapięcie na zatrzask. Jak to zrobić? Z pomocą przyjdzie ci poniższy tutorial.


Torebka gotowa! Prawda, że to banalnie proste? Nawet jeśli nie masz maszyny do szycia, to możesz wykonać takie DIY odręcznie przy pomocy grubej igły i nitki. Zajmie to nieco więcej czasu, a ty będziesz musiała być bardziej precyzyjna i cierpliwa, ale efekt końcowy z pewnością jest tego wart. Chcesz przyczepić do torebki łańcuszek? Wystarczy, że po jej bokach wszyjesz dwie małe szlufki z metalowym kółkiem, do którego później dopniesz łańcuszek. Oczywiście szlufki powinny być wykonane z takiego samego materiału jak torebka.

Niektóre z pań mogą obawiać się tego, że torebka nie jest zapinana na suwak. Nie jest to konieczne, ponieważ klapa zamykająca kopertówkę jest dość duża, ale jeśli chcesz nosić w niej drobne rzeczy, to zapięcie na ekspres może okazać się niezbędne. Poniżej znajdziesz tutorial, który podpowie ci, jak wszyć ekspres.


Szukasz inspiracji? Popatrz na inne modne kopertówki DIY. Jesteśmy pewni, że zainspirują cię one do stworzenia własnego wymarzonego projektu.


  A wam jak podoba się kopertówka DIY? Wykonacie taką samodzielnie?
Autorka: Klaudia Borycka